7,060
edits
No edit summary Tags: Mobile edit Mobile web edit |
No edit summary Tags: Mobile edit Mobile web edit |
||
Line 304: | Line 304: | ||
| 151 || [[wiktionary:rain|rain]] || warš | | 151 || [[wiktionary:rain|rain]] || warš | ||
|- | |- | ||
| 152 || [[wiktionary:river|river]] || | | 152 || [[wiktionary:river|river]] || naṭī |- | ||
|- | |||
| 153 || [[wiktionary:lake|lake]] || waṭr | | 153 || [[wiktionary:lake|lake]] || waṭr | ||
|- | |- | ||
| 154 || [[wiktionary:sea|sea]] || | | 154 || [[wiktionary:sea|sea]] || ‘āḅ | ||
|- | |- | ||
| 155 || [[wiktionary:salt|salt]] || hāl | | 155 || [[wiktionary:salt|salt]] || hāl | ||
|- | |- | ||
| 156 || [[wiktionary:stone|stone]] || | | 156 || [[wiktionary:stone|stone]] || ’asman | ||
|- | |- | ||
| 157 || [[wiktionary:sand|sand]] || | | 157 || [[wiktionary:sand|sand]] || | ||
Line 318: | Line 317: | ||
| 158 || [[wiktionary:dust|dust]] || | | 158 || [[wiktionary:dust|dust]] || | ||
|- | |- | ||
| 159 || [[wiktionary:earth|earth]] || | | 159 || [[wiktionary:earth|earth]] || zam | ||
|- | |- | ||
| 160 || [[wiktionary:cloud|cloud]] || navah | | 160 || [[wiktionary:cloud|cloud]] || navah; ’inbar | ||
|- | |- | ||
| 161 || [[wiktionary:fog|fog]] || | | 161 || [[wiktionary:fog|fog]] || mayḡ | ||
|- | |- | ||
| 162 || [[wiktionary:sky|sky]] || | | 162 || [[wiktionary:sky|sky]] || | ||
Line 414: | Line 413: | ||
| 206 || [[wiktionary:because|because]] || | | 206 || [[wiktionary:because|because]] || | ||
|- | |- | ||
| 207 || [[wiktionary:name|name]] || | | 207 || [[wiktionary:name|name]] || naman | ||
|} | |} |
edits