7,081
edits
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
||
Line 472: | Line 472: | ||
| *ijōnz | | *ijōnz | ||
|- | |- | ||
! Genitive | ! Genitive | ||
| * | | *es, *izjaz | ||
| * | | *ijōsą, *izjōsą | ||
| * | | *ijōz, *es, *izjōz | ||
| * | | *ijōsą, *izjōsą | ||
| *es, *izjaz | |||
| *ijōsą, *izjōsą | |||
|- | |- | ||
! Dative | ! Dative | ||
| * | | *immai | ||
| rowspan="2"| * | | rowspan="2"| ijaiz, ijabiz | ||
| * | | *ijōz | ||
| rowspan="2"| | | rowspan="2"| *ijōiz, *ijōbiz | ||
| *immai | |||
| rowspan="2"| ijaiz, ijabiz | |||
|- | |- | ||
! Instrumental | ! Instrumental | ||
| * | | *ijô | ||
| * | | *ijô | ||
|- | | *ijô | ||
|- | |||
|} | |} | ||
edits