4,300
edits
Jukethatbox (talk | contribs) (consonants(not finished)) |
Jukethatbox (talk | contribs) No edit summary |
||
| Line 101: | Line 101: | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|a}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|a}}</big> | ||
|[[Contionary: | |[[Contionary:dáfhéromh|d'''á'''fhéromh]] | ||
| | |'''a'''nt, h'''a'''ber ([[wikipedia:Spanish language|Spanish]]) | ||
|- | |||
|align="center" |<big>ɑ</big> | |||
|[[Contionary:asti|'''a'''sti]] | |||
|f'''a'''ther | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|e}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|e}}</big> | ||
|[[Contionary: | |[[Contionary:ék|'''é'''k]] | ||
| | |'''ee'''n ([[w:Dutch language|Dutch]]) | ||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ɛ}}</big> | |||
|[[Contionary:eźir|'''e'''źir]] | |||
|'''E'''ddie | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ə}}</big> | |||
|[[Contionary:eźir|eźi'''r''']] | |||
|informati'''o'''n | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ə̃}}</big> | |||
|[[Contionary:khukchà|khukch'''à''']] | |||
|No English equivalent. | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ø}}</big> | |||
|[[Contionary:oyamö|oyam'''ö''']] | |||
|sch'''ö'''n ([[w:German language|German]]) | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|i}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|i}}</big> | ||
|[[Contionary: | |[[Contionary:aşir|aş'''i'''r]] | ||
| | |'''ea'''t (short) | ||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ɪ}}</big> | |||
|[[Contionary:Odezyë|Odezy'''ë''']] | |||
|'''i'''n | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|y}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|y}}</big> | ||
|[[Contionary: | |[[Contionary:ïmuk|'''ï'''muk]] | ||
|'''ü'''ber ([[w:German language|German]]), t'''u''' ([[wikipedia:French language|French]]) | |'''ü'''ber ([[w:German language|German]]), t'''u''' ([[wikipedia:French language|French]]) | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|o}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|o}}</big> | ||
|[[Contionary: | |[[Contionary:oyamö|'''o'''yamö]] | ||
| | |'''eau''' ([[w:French language|French]]) | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|u}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|u}}</big> | ||
|[[Contionary: | |[[Contionary:gusik|g'''u'''sik]] | ||
| | |'''u'''nd ([[w:German language|German]]) | ||
|- | |- | ||
!colspan=3| [[wikipedia:Semivowel|Semivowels]] | !colspan=3| [[wikipedia:Semivowel|Semivowels]] | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|j}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|j}}</big> | ||
|[[Contionary: | |[[Contionary:yádam|'''y'''ádam]] | ||
|'''y'''awn | |'''y'''awn | ||
|- | |- | ||
!colspan=3| [[ | !colspan=3| [[w:Stress (linguistics)|Stress]] | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|ˈ}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|ˈ}}</big> | ||