1,604
edits
No edit summary |
|||
| Line 213: | Line 213: | ||
|- | |- | ||
| {{term|fervant}} || relative | | {{term|fervant}} || relative | ||
|- | |||
| {{term|ansestor}} || ancestor | |||
|- | |||
| {{term|desendant}} || descendant | |||
|- | |- | ||
| {{term|fuster}} || fetus | | {{term|fuster}} || fetus | ||
| Line 219: | Line 223: | ||
|- | |- | ||
| {{term|cinder}} || progeny, child, kid | | {{term|cinder}} || progeny, child, kid | ||
|- | |||
| {{term|vaise}} || orphan | |||
|- | |- | ||
| {{term|twiling}} || twin | | {{term|twiling}} || twin | ||
| Line 324: | Line 330: | ||
|- | |- | ||
| {{term|jaing}} || spouse, martial partner | | {{term|jaing}} || spouse, martial partner | ||
|- | |||
| {{term|wid}} || wid, widow, widower | |||
|- | |- | ||
| {{term|liivde}} || love, my love | | {{term|liivde}} || love, my love | ||
edits