Germian/Nouns: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
Line 781: Line 781:
|-
|-
| {{term|blaad}} || petal
| {{term|blaad}} || petal
|-
| {{term|blitz}} || lightning
|-
| {{term|blitzstraal}} || lightningbolt
|-
| {{term|blixt}} || flash
|-
|-
| {{term|blom}} || flower
| {{term|blom}} || flower
Line 787: Line 793:
|-
|-
| {{term|boulder}} || boulder
| {{term|boulder}} || boulder
|-
| {{term|briis}} || breeze
|-
| {{term|bulerw}} || noise
|-
|-
| {{term|bukt}} || gulf
| {{term|bukt}} || gulf
|-
|-
| {{term|brun}} || well
| {{term|brun}} || well
|-
| {{term|cadou}} || shadow
|-
| {{term|ceid}} || shade
|-
|-
| {{term|dam}} || dam
| {{term|dam}} || dam
Line 797: Line 811:
|-
|-
| {{term|ding}} || thing
| {{term|ding}} || thing
|-
| {{term|donder}} || thunder
|-
| {{term|dunkel}} || darkness
|-
|-
| {{term|drop}} || drop
| {{term|drop}} || drop
Line 807: Line 825:
|-
|-
| {{term|erd}} || earth
| {{term|erd}} || earth
|-
| {{term|eter}} || ether
|-
|-
| {{term|fastland}} || mainland
| {{term|fastland}} || mainland
Line 813: Line 833:
|-
|-
| {{term|fiier}} || fire
| {{term|fiier}} || fire
|-
| {{term|flame}} || flame
|-
| {{term|frost}} || frost
|-
|-
| {{term|flusd}} || river
| {{term|flusd}} || river
Line 823: Line 847:
|-
|-
| {{term|grond}} || ground
| {{term|grond}} || ground
|-
| {{term|haaz}} || haze
|-
|-
| {{term|haav}} || sea
| {{term|haav}} || sea
Line 845: Line 871:
|-
|-
| {{term|lauv}} || leaf
| {{term|lauv}} || leaf
|-
| {{term|leict}} || light
|-
|-
| {{term|luft}} || air
| {{term|luft}} || air
Line 877: Line 905:
|-
|-
| {{term|rook}} || smoke
| {{term|rook}} || smoke
|-
| {{term|rok}} || rock
|-
|-
| {{term|roup}} || rope
| {{term|roup}} || rope
Line 913: Line 943:
|-
|-
| {{term|taic}} || pond
| {{term|taic}} || pond
|-
| {{term|timer}} || timber
|-
|-
| {{term|tornaado}} || tornado
| {{term|tornaado}} || tornado
Line 927: Line 959:
|-
|-
| {{term|vaaterstroum}} || waterstream
| {{term|vaaterstroum}} || waterstream
|-
| {{term|veder}} || weather
|-
|-
| {{term|vegi}} || vegetable
| {{term|vegi}} || vegetable
1,604

edits

Navigation menu