Germian/Nouns: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 662: Line 662:
|-
|-
| {{term|invertebrat}} || invertebrate
| {{term|invertebrat}} || invertebrate
|-
| {{term|lairv}} || larva
|-
| {{term|'''''molusk'''''}} || '''''mollusk'''''
|-
| {{term|musklam}} || clam
|-
| {{term|nautilus}} || nautilus
|-
| {{term|cneegil}} || snail
|-
| {{term|ingkfic}} || squid
|-
| {{term|oktapus}} || octopus
|-
| {{term|kuttel}} || cuttlefish
|-
| {{term|'''''antropod'''''}} || '''''anthropod'''''
|-
| {{term|pherst keliseraat}} || horseshoe crab
|-
| {{term|araknid}} || arachnid
|-
| {{term|spine}} || spider
|-
| {{term|xaaldiir}} || crustacean
|-
| {{term|krabe}} || crab
|-
|-
| {{term|'''''incekt'''''}} || '''''insect, bug'''''
| {{term|'''''incekt'''''}} || '''''insect, bug'''''
Line 668: Line 696:
|-
|-
| {{term|bjuutel}} || beetle
| {{term|bjuutel}} || beetle
|-
| {{term|cneegil}} || snail
|-
|-
| {{term|fjyyv}} || fly
| {{term|fjyyv}} || fly
Line 676: Line 702:
|-
|-
| {{term|houmel}} || bumblebee
| {{term|houmel}} || bumblebee
|-
| {{term|lairv}} || larva
|-
|-
| {{term|laus}} || louse
| {{term|laus}} || louse
Line 688: Line 712:
|-
|-
| {{term|vleerling}} || butterfly
| {{term|vleerling}} || butterfly
|-
| {{term|wurm}} || worm
|-
|-
| {{term|xing}} || wasp
| {{term|xing}} || wasp
Line 695: Line 717:
| {{term|xornet}} || hornet
| {{term|xornet}} || hornet
|-
|-
| {{term|'''''xaaldiir'''''}} || '''''crustacean'''''
| {{term|'''''knidarian'''''}} || '''''cnidarian'''''
|-
| {{term|qaale}} || jellyfish
|-
| {{term|koral}} || coral
|-
|-
| {{term|krabe}} || crab
| {{term|haavanemoon}} || sea anemone
|-
|-
| {{term|'''''molusk'''''}} || '''''mollusk'''''
| {{term|'''''wurm'''''}} || '''''worm'''''
|-
|-
| {{term|ingkfic}} || squid
| {{term|'''''spants'''''}} || '''''sponge'''''
|-
|-
| {{term|oktapus}} || octopus
| {{term|'''''ekinoderm'''''}} || '''''echinoderm'''''
|-
|-
| {{term|qaale}} || jellyfish
| {{term|'''''onykofora'''''}} || '''''velvet worm/onychophora'''''
|-
|-
|}
|}
1,604

edits

Navigation menu