138,759
edits
m (→S) |
m (→Ƕ) |
||
Line 170: | Line 170: | ||
|- | |- | ||
|Ƕah, Ƕahet||''n, m''||LC: /xʷaː/||person, human being|| || | |Ƕah, Ƕahet||''n, m''||LC: /xʷaː/||person, human being|| || | ||
|- | |||
|Ƕände/Ƕandet||''n, m''||||branch|||| | |||
|- | |- | ||
|ƕiem||''num''||LC: /xʷiem/||one (1); a, an (''indefinite article'')||Proto-Gamedan {{recon|kʷēm-}} 'one'. ~ [[Themsarian|Thm.]] ''cṓm'', [[Raxic]] ''quēm''. || | |ƕiem||''num''||LC: /xʷiem/||one (1); a, an (''indefinite article'')||Proto-Gamedan {{recon|kʷēm-}} 'one'. ~ [[Themsarian|Thm.]] ''cṓm'', [[Raxic]] ''quēm''. || |
edits