138,759
edits
m (→G) |
m (→B) |
||
Line 58: | Line 58: | ||
|- | |- | ||
|bedrezz, bedriez, Bedrazz||''v''||LC: /bəˈdrecː/||to wrong||''be-'' + ''drezz'' 'sin'|| | |bedrezz, bedriez, Bedrazz||''v''||LC: /bəˈdrecː/||to wrong||''be-'' + ''drezz'' 'sin'|| | ||
|- | |||
|begluoß, begluoße, Begluoßes||''v''||LC: /bəˈgluots/||work hard, exert oneself|||| | |||
|- | |- | ||
|bemezz, bemiez, Bemazz||''v''||LC: /bəˈmecː/||to yearn for|||| | |bemezz, bemiez, Bemazz||''v''||LC: /bəˈmecː/||to yearn for|||| |
edits