35
edits
No edit summary |
Tag: Undo |
||
| Line 10: | Line 10: | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|b}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|b}}</big> | ||
|'''b''' | |a'''b'''ossu | ||
| | |sweet | ||
|'''b'''ear | |'''b'''ear | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|d}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|d}}</big> | ||
|'''d''' | |a'''d'''îl | ||
| | |harvest | ||
|'''d'''awn | |'''d'''awn | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|f}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|f}}</big> | ||
|'''f''' | |'''f'''enēxan | ||
| | |cloud | ||
|'''f'''ly | |'''f'''ly | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|g}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|g}}</big> | ||
|'''g''' | |miv'''g'''a | ||
| | |farmer | ||
|'''g'''ood | |'''g'''ood | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA| | |align="center" |<big>{{IPA|ɣ}}</big> | ||
|''' | |a'''ǧ'''âl | ||
| | |wheel | ||
|''' | |a'''g'''ave ([[w:Spanish language|Spanish]]) | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA| | |align="center" |<big>{{IPA|j}}</big> | ||
|''' | |'''j'''āxa | ||
| | |criminal | ||
|''' | |'''y'''awn | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|k}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|k}}</big> | ||
|'''k''' | |'''k'''ōroš | ||
| | |dream | ||
|s'''c'''ar | |s'''c'''ar | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|l}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|l}}</big> | ||
|'''l''' | |'''l'''āmoš | ||
| | |fire | ||
|'''l'''ight | |'''l'''ight | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|m}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|m}}</big> | ||
|'''m''' | |'''m'''āvil | ||
| | |hand | ||
|'''m'''an | |'''m'''an | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|n}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|n}}</big> | ||
|'''n''' | |'''n'''alka | ||
| | |woman | ||
|'''n'''ew | |'''n'''ew | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|p}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|p}}</big> | ||
|'''p''' | |'''p'''āla | ||
| | |friend | ||
|s'''p'''ar | |s'''p'''ar | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|ɾ}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|ɾ}}</big> | ||
|'''r''' | |'''r'''iǧîl | ||
| | |ankle | ||
|ca'''r'''o ([[w:Spanish language|Spanish]]) | |ca'''r'''o ([[w:Spanish language|Spanish]]) | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA| | |align="center" |<big>{{IPA|s̺}}</big> | ||
|''' | |'''s'''al | ||
| | |one | ||
|''' | |'''s'''weet | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA| | |align="center" |<big>{{IPA|ʃ}}</big> | ||
|''' | |'''š'''ankāde | ||
| | |drum | ||
|''' | |'''sh'''ield | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|t}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|t}}</big> | ||
|'''t''' | |'''t'''ēīle | ||
| | |hair | ||
|s'''t'''ar | |s'''t'''ar | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|v}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|v}}</big> | ||
|'''v''' | |'''v'''amāde | ||
| | |coat | ||
|'''v'''ase | |'''v'''ase | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA| | |align="center" |<big>{{IPA|x}}</big> | ||
|''' | |ā'''x'''e | ||
| | |eleven | ||
|''' | |lo'''ch''' | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA| | |align="center" |<big>{{IPA|z̺}}</big> | ||
|ā'''z'''iš | |||
|shark | |||
|'''z''' | |||
| | |||
|'''z'''ebra | |'''z'''ebra | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|ʒ}}</big> | |||
|miv'''ž'''āde | |||
|align="center" |<big>{{IPA| | |sapling | ||
| | |ca'''s'''ual | ||
| | |||
| | |||
|} | |} | ||
| valign="top" | | | valign="top" | | ||
| Line 132: | Line 110: | ||
! colspan="4"| [[w:Vowel|Vowels]] | ! colspan="4"| [[w:Vowel|Vowels]] | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|a}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|ä}}</big> | ||
|''' | |'''a'''dīš | ||
| | |donkey | ||
|f'''a'''ther | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|äː}}</big> | |||
|'''ā'''diš | |||
|mosquito | |||
|f'''a'''ther | |f'''a'''ther | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|e}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|e}}</big> | ||
|'''e''' | |'''e'''ksu | ||
| | |easy | ||
|b'''ai'''t | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|eː}}</big> | |||
|'''ē'''pos | |||
|with | |||
|b'''ai'''t | |b'''ai'''t | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|i}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|i}}</big> | ||
|'''i''' | |'''i'''ssu | ||
| | |same | ||
|k'''ee'''n | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|iː}}</big> | |||
|'''ī'''zal | |||
|seven | |||
|k'''ee'''n | |k'''ee'''n | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|o}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|o}}</big> | ||
|'''o''' | |'''o'''tnil | ||
| | |arm | ||
|b'''o'''ne | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|oː}}</big> | |||
|'''ō'''roš | |||
|guilt | |||
|b'''o'''ne | |b'''o'''ne | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|u}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|u}}</big> | ||
|'''u''' | |ass'''u''' | ||
| | |sharp | ||
|b'''oo'''t | |b'''oo'''t | ||
|} | |} | ||
edits