4,300
edits
Jukethatbox (talk | contribs) No edit summary |
Jukethatbox (talk | contribs) No edit summary |
||
| Line 95: | Line 95: | ||
|- | |- | ||
| colspan=2 | <big>{{IPA|u}}</big> || d'''u'''l, '''u'''d || c'''oo'''l | | colspan=2 | <big>{{IPA|u}}</big> || d'''u'''l, '''u'''d || c'''oo'''l | ||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | |||
! colspan=4 | Diphthongs | |||
|- | |||
! colspan=2 | [[Help:IPA|IPA]] !! rowspan=2 | Examples !! rowspan=2 | English approximations | |||
|- | |||
! SI !! GC | |||
|- | |||
| <big>{{IPA|aɪ̯}}</big> || rowspan=3 | <big>{{IPA|aj}}</big> || bl'''ai'''d || '''I''', '''eye''' | |||
|- | |||
| <big>{{IPA|aɨ̯}}</big> || l'''ae''' || rowspan=2 | SI: Classical Latin ''uvul'''ae'''''<br>GC: '''I''', '''eye''' | |||
|- | |||
| <big>{{IPA|aɛ̯}}</big> || B'''aë'''kh | |||
|- | |||
| <big>{{IPA|aʊ̯}}</big> || rowspan=2 | <big>{{IPA|ɔw}}</big> || v'''au'''ng || rowspan=2 | SI: '''ow!'''<br>GC: '''oh''' | |||
|- | |||
| <big>{{IPA|aɔ̯}}</big> || oj'''ao''' | |||
|- | |||
| <big>{{IPA|ia̯}}</big> || <big>{{IPA|ja}}</big> || tapl'''ia''' || hey '''ya''' | |||
|- | |||
| <big>{{IPA|iʊ̯}}</big> || rowspan=2 | <big>{{IPA|iw}}</big> || '''iu''' || '''ew!''' | |||
|- | |||
| <big>{{IPA|iɔ̯}}</big> || '''io''' || SI: '''Io'''<br>GC: '''ew!''' | |||
|- | |||
| <big>{{IPA|iɨ̯}}</big> || rowspan=2 | <big>{{IPA|je}}</big> | |||
|- | |||
| <big>{{IPA|iɛ̯}}</big> | |||
|} | |} | ||