Vethari: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
Line 713: Line 713:
| like🛑
| like🛑
|-
|-
| ''jyeku''
| ''ama''
| also
| also
|-
|-
| ''firuthutu''
| ''ragu''
| besides
| besides
|-
|-
| ''dherada''
| ''ismi''
| for example
| for example
|-
|-
| ''puli''
| ''uilea''
| furthermore
| furthermore
|-
|-
| ''rifithutu''
| ''aima''
| hence
| hence
|-
|-
| ''thufufiri''
| ''epa''
| first(from last)
| first(from last)
|-
|-
| ''dyuryi''
| ''ipa''
| last
| last
|-
|-
| ''jyeku''
| ''irje''
| later
| later
|-
|-
| ''firuthutu''
| ''àmisa''
| meanwhile
| meanwhile
|-
|-
| ''dherada''
| ''ekpaula''
| moreover
| moreover
|-
|-
| ''puli''
| ''colo''
| next
| next
|-
|-
| ''rifithutu''
| ''tufithutu''
| nevertheless
| nevertheless
|-
|-
| ''thufufiri''
| ''tufithuru''
| nonetheless
| nonetheless
|-
|-
| ''dyuryi''
| ''os''
| now
| now
|-
|-
| ''jyeku''
| ''rutufrithi''
| on the other hand
| on the other hand
|-
|-
| ''firuthutu''
| ''ruthutiti''
| soon
| soon
|-
|-
| ''dherada''
| ''firi''
| still
| still
|-
|-
| ''puli''
| ''rupa''
| such as
| such as
|-
|-
| ''rifithutu''
| ''emèra''
| then
| then
|-
|-
| ''thufufiri''
| 'walawa''
| thereafter
| thereafter
|-
|-
| ''dyuryi''
| ''ekpa''
| therefore
| therefore
|-
|-
| ''jyeku''
| ''soy''
| thus
| thus
|-
|-
| ''firuthutu''
| ''egma''
| too
| too
|-
|-
| ''dherada''
| ''nuru''
| what
| what
|-
|-
| ''puli''
| ''sesi nuru''
| whatever
| whatever
|-
|-  
| ''rifithutu''
| ''sesi niri''
| whoever
| whoever
|-
|-
| ''thufufiri''
| ''sensa''
| whereas
| whereas
|-
|-
| ''dyuryi''
| ''sesi noro''
| whomever
| whomever
|-
|-
| ''jyeku''
| ''senu''
| when
| when
|-
|-
| ''firuthutu''
| ''sesi senu''
| whenever
|-
| ''ekreramunau''
| with this in mind
| with this in mind
|}
|}
202

edits

Navigation menu