4,300
edits
Jukethatbox (talk | contribs) No edit summary |
Jukethatbox (talk | contribs) No edit summary |
||
| Line 28: | Line 28: | ||
|- | |- | ||
| colspan=2 | <big>{{IPA|g}}</big> || le'''g'''', le'''g'''e,<br>'''g'''', '''g'''e || a'''g'''ain | | colspan=2 | <big>{{IPA|g}}</big> || le'''g'''', le'''g'''e,<br>'''g'''', '''g'''e || a'''g'''ain | ||
|- | |||
| colspan=2 | <big>{{IPA|j}}</big> || '''y'''eid, '''y'''ovë || '''y'''ou | |||
|- | |- | ||
| rowspan=2 | <big>{{IPA|l}}</big> || <big>{{IPA|ɫ}}</big> || '''l'''a, op'''l'''er<ref>Colonial /ɫ/ is an allophone of /l/ before /a u/ and in consonant clusters.</ref>|| SI: '''l'''et<br>GC: fee'''l''', te'''ll''' | | rowspan=2 | <big>{{IPA|l}}</big> || <big>{{IPA|ɫ}}</big> || '''l'''a, op'''l'''er<ref>Colonial /ɫ/ is an allophone of /l/ before /a u/ and in consonant clusters.</ref>|| SI: '''l'''et<br>GC: fee'''l''', te'''ll''' | ||
| Line 97: | Line 99: | ||
|} | |} | ||
{| class="wikitable" style="text-align: center;" | {| class="wikitable" style="text-align: center;" | ||
! colspan=4 | | ! colspan=4 | Suprasegmentals | ||
|- | |- | ||
! colspan=2 | [[Help:IPA|IPA]] !! rowspan=2 | Examples !! rowspan=2 | | ! colspan=2 | [[Help:IPA|IPA]] !! rowspan=2 | Examples !! rowspan=2 | Description | ||
|- | |- | ||
! SI !! GC | ! SI !! GC | ||
|- | |- | ||
| | | colspan=2 | <big>{{IPA|ˈ}}</big> || '''jënn''' [ˈɟɛ̂n̪] [ˈd͡ʒeːn] || primary stress | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | ̂ || ː || j'''ënn''' [ˈɟɛ̂n̪] [ˈd͡ʒeːn] || SI: [[Izhkut#Pitch-accent|falling pitch accent]]<br>GC: [[Colonial Izhkut#Vowel length|long vowel]] | ||
|} | |} | ||