Appendix:Wacag Characters: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 187: Line 187:
|-
|-
| [[File:Wacag-money.jpg|100px]] || [[File:Wacag-money-r.jpg|25px]] || {{term|cüa}}, {{term|eñje}} || {{term|kuua}}, {{term|agha}}
| [[File:Wacag-money.jpg|100px]] || [[File:Wacag-money-r.jpg|25px]] || {{term|cüa}}, {{term|eñje}} || {{term|kuua}}, {{term|agha}}
|-
| [[File:Wacag-txiuñc'e.jpg|100px]] || || {{term|txiuñc'e}} || {{term|ciugkji}}
|-
|-
| [[File:Wacag-lacsilacsi.jpg|100px]] || || {{term|lacsilacsi}} || {{term|qusiácr}}
| [[File:Wacag-lacsilacsi.jpg|100px]] || || {{term|lacsilacsi}} || {{term|qusiácr}}
Line 287: Line 289:
|-
|-
| [[File:Wacag-sun.jpg|100px]] || [[File:Wacag-sun-r.jpg|25px]] || {{term|tumyan}} || {{term|fuu}}, {{term|qhia}}
| [[File:Wacag-sun.jpg|100px]] || [[File:Wacag-sun-r.jpg|25px]] || {{term|tumyan}} || {{term|fuu}}, {{term|qhia}}
|-
| [[File:Wacag-juñ'oie.jpg|100px]] || || {{term|juñ'oie}} || {{term|fuúgwuia}}
|-
|-
| [[File:Wacag-snake-b.jpg|100px]] || || {{term|yan'}} || {{term|uqh}}
| [[File:Wacag-snake-b.jpg|100px]] || || {{term|yan'}} || {{term|uqh}}
Line 373: Line 377:
|-
|-
| [[File:Wacag-kill.jpg|100px]] || [[File:Wacag-kill-r.jpg|25px]] || {{term|cur}} || {{term|nanà}}, {{term|aná}}
| [[File:Wacag-kill.jpg|100px]] || [[File:Wacag-kill-r.jpg|25px]] || {{term|cur}} || {{term|nanà}}, {{term|aná}}
|-
| [[File:Wacag-genocide.jpg|100px]] || || {{term|nenecej}} || {{term|arananàkej}}, {{term|arauqpàtkej}}
|-
|-
| [[File:Wacag-evening.jpg|100px]] || || {{term|tum}} || {{term|imi}}
| [[File:Wacag-evening.jpg|100px]] || || {{term|tum}} || {{term|imi}}
Line 523: Line 529:
|-
|-
| [[File:Wacag-scale.jpg|100px]] || || {{term|c'uih}} || {{term|qvia}}
| [[File:Wacag-scale.jpg|100px]] || || {{term|c'uih}} || {{term|qvia}}
|-
| [[File:Wacag-matter.jpg|100px]] || || {{term|sul'a}}, {{term|vuv'e}} || {{term|fùva}}
|-
|-
| [[File:Wacag-sune.jpg|100px]] || || {{term|sune}} || {{term|ita}}
| [[File:Wacag-sune.jpg|100px]] || || {{term|sune}} || {{term|ita}}
Line 937: Line 945:
|-
|-
| [[File:Wacag-tribe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tribe-r.jpg|25px]] || {{term|are}} || {{term|ara}}
| [[File:Wacag-tribe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tribe-r.jpg|25px]] || {{term|are}} || {{term|ara}}
|-
| [[File:Wacag-extinct.jpg|100px]] || || {{term|nenecejih}} || {{term|aranàna}}, {{term|araùqpat}}
|-
|-
| [[File:Wacag-uncontacted_tribe.jpg|100px]] || || {{term|tn'eúre}} || {{term|cjniúara}}
| [[File:Wacag-uncontacted_tribe.jpg|100px]] || || {{term|tn'eúre}} || {{term|cjniúara}}
Line 971: Line 981:
|-
|-
| [[File:Wacag-arm.jpg|100px]] || [[File:Wacag-arm-r.jpg|25px]] || {{term|réu}} || {{term|csjm}}
| [[File:Wacag-arm.jpg|100px]] || [[File:Wacag-arm-r.jpg|25px]] || {{term|réu}} || {{term|csjm}}
|-
| [[File:Wacag-txejaiboñ.jpg|100px]] || || {{term|txejaiboñ}} || {{term|cusjáipug}}
|-
|-
| [[File:Wacag-numb.jpg|100px]] || || {{term|létn}} || {{term|mańirr}}
| [[File:Wacag-numb.jpg|100px]] || || {{term|létn}} || {{term|mańirr}}
Line 1,015: Line 1,027:
|-
|-
| [[File:Wacag-no.jpg|100px]] || [[File:Wacag-no-r.jpg|25px]] || {{term|xen}} || {{term|hàr}}
| [[File:Wacag-no.jpg|100px]] || [[File:Wacag-no-r.jpg|25px]] || {{term|xen}} || {{term|hàr}}
|-
| [[File:Wacag-silent.jpg|100px]] || || {{term|cur'e}} || {{term|chejḿ}}
|-
|-
| [[File:Wacag-wrong.jpg|100px]] || || {{term|mupyy}} || {{term|mubey}}
| [[File:Wacag-wrong.jpg|100px]] || || {{term|mupyy}} || {{term|mubey}}
Line 1,475: Line 1,489:
|-
|-
| [[File:Wacag-il'.jpg|100px]] || || {{term|il'}}
| [[File:Wacag-il'.jpg|100px]] || || {{term|il'}}
|-
| [[File:Wacag-ayej.jpg|100px]] || || {{term|ayej}} || {{term|ayah}}
|-
|-
| [[File:Wacag-hemophilia.jpg|100px]] || || {{term|jicñoý}} || {{term|jytguay}}
| [[File:Wacag-hemophilia.jpg|100px]] || || {{term|jicñoý}} || {{term|jytguay}}
Line 1,543: Line 1,559:
|-
|-
| [[File:Wacag-boil.jpg|100px]] || [[File:Wacag-boil-r.jpg|25px]] || {{term|rút}} || {{term|puù}}
| [[File:Wacag-boil.jpg|100px]] || [[File:Wacag-boil-r.jpg|25px]] || {{term|rút}} || {{term|puù}}
|-
| [[File:Wacag-Cuoñ'o_magic.jpg|100px]] || || {{term|dem}} || {{term|cakyaz}}
|-
|-
| [[File:Wacag-beb'e.jpg|100px]] || || {{term|beb'e}} || {{term|pùqpuq}}
| [[File:Wacag-beb'e.jpg|100px]] || || {{term|beb'e}} || {{term|pùqpuq}}
Line 1,555: Line 1,573:
|-
|-
| [[File:Wacag-sr_ri.jpg|100px]] || || || {{term|sr -ri}}
| [[File:Wacag-sr_ri.jpg|100px]] || || || {{term|sr -ri}}
|-
| [[File:Wacag-echo.jpg|100px]] || || {{term|im'e}}, {{term|txixux}} || {{term|kjeya}}, {{term|chiishuu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-tribraid.jpg|100px]] || || {{term|t'icñeu}} || {{term|tjizgau}}
| [[File:Wacag-tribraid.jpg|100px]] || || {{term|t'icñeu}} || {{term|tjizgau}}
Line 1,679: Line 1,699:
|-
|-
| [[File:Wacag-wave.jpg|100px]] || || {{term|rév'en}} || {{term|khuui}}
| [[File:Wacag-wave.jpg|100px]] || || {{term|rév'en}} || {{term|khuui}}
|-
| [[File:Wacag-txemepfe.jpg|100px]] || || {{term|txemepfe}} || {{term|csjmyupki}}
|-
|-
| [[File:Wacag-flute.jpg|100px]] || [[File:Wacag-flute-r.jpg|25px]] || {{term|ua}}, {{term|uasutx}} || {{term|kiin}}
| [[File:Wacag-flute.jpg|100px]] || [[File:Wacag-flute-r.jpg|25px]] || {{term|ua}}, {{term|uasutx}} || {{term|kiin}}
Line 2,003: Line 2,025:
|-
|-
| [[File:Wacag-vocabulary.jpg|100px]] || || {{term|cuañ'o}} || {{term|quagùaa}}
| [[File:Wacag-vocabulary.jpg|100px]] || || {{term|cuañ'o}} || {{term|quagùaa}}
|-
| [[File:Wacag-demonstrative.jpg|100px]] || || {{term|txemicexoñ}} || {{term|csjmíkisuug}}
|-
|-
| [[File:Wacag-verb.jpg|100px]] || || {{term|jíxañ'íl}} || {{term|qaàa}}
| [[File:Wacag-verb.jpg|100px]] || || {{term|jíxañ'íl}} || {{term|qaàa}}
Line 2,181: Line 2,205:
|-
|-
| [[File:Wacag-light.jpg|100px]] || [[File:Wacag-light-r.jpg|25px]] || {{term|tumad}} || {{term|tjesḿ}}
| [[File:Wacag-light.jpg|100px]] || [[File:Wacag-light-r.jpg|25px]] || {{term|tumad}} || {{term|tjesḿ}}
|-
| [[File:Wacag-juáijne.jpg|100px]] || || {{term|juáijne}} || {{term|wyaáikjna}}
|-
|-
| [[File:Wacag-warm.jpg|100px]] || || {{term|tnír'}} || {{term|musúfaa}}
| [[File:Wacag-warm.jpg|100px]] || || {{term|tnír'}} || {{term|musúfaa}}
Line 2,195: Line 2,221:
|-
|-
| [[File:Wacag-smoke.jpg|100px]] || [[File:Wacag-smoke-r.jpg|25px]] || {{term|xem'uj}} || {{term|miiau}}
| [[File:Wacag-smoke.jpg|100px]] || [[File:Wacag-smoke-r.jpg|25px]] || {{term|xem'uj}} || {{term|miiau}}
|-
| [[File:Wacag-cñ'iaj.jpg|100px]] || || {{term|cñ'iaj}} || {{term|khmiah}}
|-
|-
| [[File:Wacag-curtain.jpg|100px]] || || {{term|uscix}} || {{term|ufcís}}
| [[File:Wacag-curtain.jpg|100px]] || || {{term|uscix}} || {{term|ufcís}}
Line 2,385: Line 2,413:
|-
|-
| [[File:Wacag-confuse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-confuse-r.jpg|25px]] || {{term|vocovocu}} || {{term|fuqufuqú}}
| [[File:Wacag-confuse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-confuse-r.jpg|25px]] || {{term|vocovocu}} || {{term|fuqufuqú}}
|-
| [[File:Wacag-deja_vu.jpg|100px]] || || {{term|pfoc'aji}} || {{term|fmqhájy}}
|-
|-
| [[File:Wacag-disguise.jpg|100px]] || || {{term|nac'úx}} || {{term|naqhús}}
| [[File:Wacag-disguise.jpg|100px]] || || {{term|nac'úx}} || {{term|naqhús}}
Line 2,427: Line 2,457:
|-
|-
| [[File:Wacag-sauce.jpg|100px]] || || {{term|coxau}} || {{term|qsau}}
| [[File:Wacag-sauce.jpg|100px]] || || {{term|coxau}} || {{term|qsau}}
|-
| [[File:Wacag-cobalt.jpg|100px]] || || {{term|zilcáí}} || {{term|ciarcá}}
|-
| [[File:Wacag-sapphire.jpg|100px]] || || {{term|tsued'aý}} || {{term|cûathay}}
|-
|-
| [[File:Wacag-water.jpg|100px]] || || {{term|jenxad}} || {{term|nth}}
| [[File:Wacag-water.jpg|100px]] || || {{term|jenxad}} || {{term|nth}}
Line 2,483: Line 2,517:
|-
|-
| [[File:Wacag-reasonable.jpg|100px]] || || {{term|c'uár'u}}, {{term|unitsu}} || {{term|umípfu}}
| [[File:Wacag-reasonable.jpg|100px]] || || {{term|c'uár'u}}, {{term|unitsu}} || {{term|umípfu}}
|-
| [[File:Wacag-remind.jpg|100px]] || || {{term|xenūrax}} || {{term|aiwá}}
|-
|-
| [[File:Wacag-thought.jpg|100px]] || || {{term|c'uád}} || {{term|naw}}
| [[File:Wacag-thought.jpg|100px]] || || {{term|c'uád}} || {{term|naw}}
Line 2,756: Line 2,792:
| [[File:Wacag-pufferfish.jpg|100px]] || || {{term|ten}} || {{term|tn}}
| [[File:Wacag-pufferfish.jpg|100px]] || || {{term|ten}} || {{term|tn}}
|-
|-
| [[File:Wacag-to_rush.jpg|100px]] || || {{term|pmicej}} || {{term|cmikéj}}
| [[File:Wacag-rush.jpg|100px]] || || {{term|pmicej}} || {{term|cmi}}, {{term|cmikéj}}
|-
|-
| [[File:Wacag-outdated.jpg|100px]] || || {{term|cipfú}} || {{term|cijpû}}
| [[File:Wacag-outdated.jpg|100px]] || || {{term|cipfú}} || {{term|cijpû}}
107,868

edits

Navigation menu