Appendix:Wacag Characters: Difference between revisions

no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 87: Line 87:
|-
|-
| [[File:Wacag-raise.jpg|100px]] || [[File:Wacag-raise-r.jpg|25px]] || {{term|cuz}} || {{term|waíkjam}}, {{term|rzís}}
| [[File:Wacag-raise.jpg|100px]] || [[File:Wacag-raise-r.jpg|25px]] || {{term|cuz}} || {{term|waíkjam}}, {{term|rzís}}
|-
| [[File:Wacag-better.jpg|100px]] || || {{term|cux}} || {{term|sjitaz}}
|-
|-
| [[File:Wacag-carry.jpg|100px]] || || {{term|cuzax}} || {{term|pukúk}}
| [[File:Wacag-carry.jpg|100px]] || || {{term|cuzax}} || {{term|pukúk}}
Line 147: Line 149:
|-
|-
| [[File:Wacag-stone.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stone-r.jpg|25px]] || {{term|xeu}}, {{term|múnus}} || {{term|wat}}, {{term|kjnj}}, {{term|kuvípu}}, {{term|mumus}}
| [[File:Wacag-stone.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stone-r.jpg|25px]] || {{term|xeu}}, {{term|múnus}} || {{term|wat}}, {{term|kjnj}}, {{term|kuvípu}}, {{term|mumus}}
|-
| [[File:Wacag-food.jpg|100px]] || || {{term|úd'}} || {{term|sm}}
|-
|-
| [[File:Wacag-platform.jpg|100px]] || || {{term|xuaylac}} || {{term|nta}}
| [[File:Wacag-platform.jpg|100px]] || || {{term|xuaylac}} || {{term|nta}}
Line 461: Line 465:
|-
|-
| [[File:Wacag-bean.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bean-r.jpg|25px]] || {{term|nuñal}} || {{term|mari}}
| [[File:Wacag-bean.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bean-r.jpg|25px]] || {{term|nuñal}} || {{term|mari}}
|-
| [[File:Wacag-nut.jpg|100px]] || || {{term|culad}}, {{term|cul'ad}} || {{term|sjuu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-go_to_market.jpg|100px]] || || {{term|xecix}} || {{term|sakìs}}
| [[File:Wacag-go_to_market.jpg|100px]] || || {{term|xecix}} || {{term|sakìs}}
Line 1,351: Line 1,357:
|-
|-
| [[File:Wacag-to.jpg|100px]] || [[File:Wacag-to-r.jpg|25px]] || {{term|je}} || {{term|khuy}}
| [[File:Wacag-to.jpg|100px]] || [[File:Wacag-to-r.jpg|25px]] || {{term|je}} || {{term|khuy}}
|-
| [[File:Wacag-step.jpg|100px]] || || {{term|riy}}, {{term|riyz}} || {{term|sjesí}}
|-
| [[File:Wacag-follow.jpg|100px]] || || {{term|aji}} || {{term|sjergk}}
|-
|-
| [[File:Wacag-onto.jpg|100px]] || || || {{term|pjuy}}
| [[File:Wacag-onto.jpg|100px]] || || || {{term|pjuy}}
Line 2,081: Line 2,091:
|-
|-
| [[File:Wacag-at.jpg|100px]] || [[File:Wacag-at-r.jpg|25px]] || {{term|eý}} || {{term|riq}}
| [[File:Wacag-at.jpg|100px]] || [[File:Wacag-at-r.jpg|25px]] || {{term|eý}} || {{term|riq}}
|-
| [[File:Wacag-riyxiyan.jpg|100px]] || || {{term|riyxiyan}} || {{term|sjesì}}
|-
|-
| [[File:Wacag-where.jpg|100px]] || || || {{term|rtiu}}
| [[File:Wacag-where.jpg|100px]] || || || {{term|rtiu}}
Line 2,099: Line 2,111:
|-
|-
| [[File:Wacag-mouse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-mouse-r.jpg|25px]] || {{term|ib}}, {{term|bex}}, {{term|beux}} || {{term|rasii}}, {{term|tjewá}}
| [[File:Wacag-mouse.jpg|100px]] || [[File:Wacag-mouse-r.jpg|25px]] || {{term|ib}}, {{term|bex}}, {{term|beux}} || {{term|rasii}}, {{term|tjewá}}
|-
| [[File:Wacag-mole.jpg|100px]] || || {{term|mevux}} || {{term|smma}}
|-
|-
| [[File:Wacag-grasscutter.jpg|100px]] || || {{term|húxit}} || {{term|kewí}}
| [[File:Wacag-grasscutter.jpg|100px]] || || {{term|húxit}} || {{term|kewí}}
Line 2,165: Line 2,179:
|-
|-
| [[File:Wacag-dembe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-dembe-r.jpg|25px]] || {{term|dembe}} || {{term|puvúp}}
| [[File:Wacag-dembe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-dembe-r.jpg|25px]] || {{term|dembe}} || {{term|puvúp}}
|-
| [[File:Wacag-elemi.jpg|100px]] || || {{term|xibai}} || {{term|sjair}}
|-
|-
| [[File:Wacag-peluntan.jpg|100px]] || || {{term|pmuí}} || {{term|qmuii}}
| [[File:Wacag-peluntan.jpg|100px]] || || {{term|pmuí}} || {{term|qmuii}}
Line 2,293: Line 2,309:
|-
|-
| [[File:Wacag-censor.jpg|100px]] || || {{term|c'īve}} || {{term|cjiaívu}}
| [[File:Wacag-censor.jpg|100px]] || || {{term|c'īve}} || {{term|cjiaívu}}
|-
| [[File:Wacag-fishfly.jpg|100px]] || || {{term|txíuí}} || {{term|sjîua}}
|-
|-
| [[File:Wacag-fan.jpg|100px]] || || {{term|nem'enuóc}} || {{term|gusúsa}}
| [[File:Wacag-fan.jpg|100px]] || || {{term|nem'enuóc}} || {{term|gusúsa}}
Line 2,315: Line 2,333:
|-
|-
| [[File:Wacag-press.jpg|100px]] || [[File:Wacag-press-r.jpg|25px]] || {{term|merieyj}} || {{term|pusjéja}}
| [[File:Wacag-press.jpg|100px]] || [[File:Wacag-press-r.jpg|25px]] || {{term|merieyj}} || {{term|pusjéja}}
|-
| [[File:Wacag-pound.jpg|100px]] || || {{term|xeía}} || {{term|sjiià}}
|-
|-
| [[File:Wacag-confess.jpg|100px]] || || {{term|pmeié}}, {{term|amiaxáji}} || {{term|pmaiàa}}
| [[File:Wacag-confess.jpg|100px]] || || {{term|pmeié}}, {{term|amiaxáji}} || {{term|pmaiàa}}
Line 2,393: Line 2,413:
|-
|-
| [[File:Wacag-smoke.jpg|100px]] || [[File:Wacag-smoke-r.jpg|25px]] || {{term|xem'uj}} || {{term|miiau}}
| [[File:Wacag-smoke.jpg|100px]] || [[File:Wacag-smoke-r.jpg|25px]] || {{term|xem'uj}} || {{term|miiau}}
|-
| [[File:Wacag-transparent.jpg|100px]] || || {{term|ec'ej}} || {{term|sjerc}}
|-
|-
| [[File:Wacag-hide.jpg|100px]] || || {{term|mayai}} || {{term|ivú}}, {{term|gwuia}}
| [[File:Wacag-hide.jpg|100px]] || || {{term|mayai}} || {{term|ivú}}, {{term|gwuia}}
Line 2,463: Line 2,485:
|-
|-
| [[File:Wacag-beetle.jpg|100px]] || [[File:Wacag-beetle-r.jpg|25px]] || {{term|iú}} || {{term|puvva}}
| [[File:Wacag-beetle.jpg|100px]] || [[File:Wacag-beetle-r.jpg|25px]] || {{term|iú}} || {{term|puvva}}
|-
| [[File:Wacag-sort_through.jpg|100px]] || || {{term|xēpmaí}} || {{term|sjaaapmài}}
|-
|-
| [[File:Wacag-a.jpg|100px]] || || {{term|a}} || {{term|-g}}
| [[File:Wacag-a.jpg|100px]] || || {{term|a}} || {{term|-g}}
Line 2,475: Line 2,499:
|-
|-
| [[File:Wacag-claw.jpg|100px]] || [[File:Wacag-claw-r.jpg|25px]] || {{term|mauil}} || {{term|tehúv}}
| [[File:Wacag-claw.jpg|100px]] || [[File:Wacag-claw-r.jpg|25px]] || {{term|mauil}} || {{term|tehúv}}
|-
| [[File:Wacag-abrade.jpg|100px]] || || {{term|ziiadz'i}} || {{term|sjinasqḿ}}
|-
| [[File:Wacag-scratch.jpg|100px]] || || {{term|tetn}} || {{term|sjinás}}
|-
| [[File:Wacag-iboga.jpg|100px]] || || {{term|xicxej}} || {{term|sjiksjaj}}
|-
|-
| [[File:Wacag-number.jpg|100px]] || || {{term|naic'ux}} || {{term|qaysi}}
| [[File:Wacag-number.jpg|100px]] || || {{term|naic'ux}} || {{term|qaysi}}
Line 2,657: Line 2,687:
|-
|-
| [[File:Wacag-water.jpg|100px]] || || {{term|jenxad}} || {{term|nth}}
| [[File:Wacag-water.jpg|100px]] || || {{term|jenxad}} || {{term|nth}}
|-
| [[File:Wacag-clean.jpg|100px]] || || {{term|jen'ax}} || {{term|sju}}
|-
|-
| [[File:Wacag-puddle.jpg|100px]] || || {{term|jenadeiñ}} || {{term|nacji}}
| [[File:Wacag-puddle.jpg|100px]] || || {{term|jenadeiñ}} || {{term|nacji}}
Line 2,817: Line 2,849:
|-
|-
| [[File:Wacag-sex.jpg|100px]] || [[File:Wacag-sex-r.jpg|25px]] || {{term|hur}} || {{term|yanán}}
| [[File:Wacag-sex.jpg|100px]] || [[File:Wacag-sex-r.jpg|25px]] || {{term|hur}} || {{term|yanán}}
|-
| [[File:Wacag-siums.jpg|100px]] || || || {{term|siums}}
|-
|-
| [[File:Wacag-silphium.jpg|100px]] || || {{term|n'eb'ur}}, {{term|nab'ev}} || {{term|nàapuv}}
| [[File:Wacag-silphium.jpg|100px]] || || {{term|n'eb'ur}}, {{term|nab'ev}} || {{term|nàapuv}}
Line 2,863: Line 2,897:
|-
|-
| [[File:Wacag-knife.jpg|100px]] || [[File:Wacag-knife-r.jpg|25px]] || {{term|toc}} || {{term|juy}}
| [[File:Wacag-knife.jpg|100px]] || [[File:Wacag-knife-r.jpg|25px]] || {{term|toc}} || {{term|juy}}
|-
| [[File:Wacag-sjaaà.jpg|100px]] || || || {{term|sjaaà}}
|-
|-
| [[File:Wacag-cut.jpg|100px]] || || {{term|toc'}}, {{term|xocoxoca}} || {{term|saqasaqà}}
| [[File:Wacag-cut.jpg|100px]] || || {{term|toc'}}, {{term|xocoxoca}} || {{term|saqasaqà}}
Line 2,993: Line 3,029:
|-
|-
| [[File:Wacag-marten.jpg|100px]] || [[File:Wacag-marten-r.jpg|25px]] || {{term|suar}} || {{term|xuaz}}
| [[File:Wacag-marten.jpg|100px]] || [[File:Wacag-marten-r.jpg|25px]] || {{term|suar}} || {{term|xuaz}}
|-
| [[File:Wacag-sewer.jpg|100px]] || || {{term|xerir'em}} || {{term|sjaríhraum}}
|-
|-
| [[File:Wacag-aba_aba.jpg|100px]] || || || {{term|marh}}
| [[File:Wacag-aba_aba.jpg|100px]] || || || {{term|marh}}
107,803

edits