Appendix:Wacag Characters: Difference between revisions

no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 255: Line 255:
|-
|-
| [[File:Wacag-bowl-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bowl-a-r.jpg|25px]] || {{term|xeyil}}, {{term|xeim'}} || {{term|ik}}, {{term|simm}}, {{term|simḿfaa}}
| [[File:Wacag-bowl-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bowl-a-r.jpg|25px]] || {{term|xeyil}}, {{term|xeim'}} || {{term|ik}}, {{term|simm}}, {{term|simḿfaa}}
|-
| [[File:Wacag-secretary.jpg|100px]] || || {{term|sutxihuóc}} || {{term|suciuuq}}
|-
|-
| [[File:Wacag-explain.jpg|100px]] || || {{term|xau}}, {{term|íaú}} || {{term|warsi}}, {{term|sicíw}}
| [[File:Wacag-explain.jpg|100px]] || || {{term|xau}}, {{term|íaú}} || {{term|warsi}}, {{term|sicíw}}
Line 663: Line 665:
|-
|-
| [[File:Wacag-stand_up.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stand_up-r.jpg|25px]] || {{term|eylac'}}
| [[File:Wacag-stand_up.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stand_up-r.jpg|25px]] || {{term|eylac'}}
|-
| [[File:Wacag-femur.jpg|100px]] || || {{term|xocaje}} || {{term|sukáqeha}}
|-
|-
| [[File:Wacag-prophecy.jpg|100px]] || || {{term|lecan}} || {{term|ikhàta}}
| [[File:Wacag-prophecy.jpg|100px]] || || {{term|lecan}} || {{term|ikhàta}}
Line 793: Line 797:
|-
|-
| [[File:Wacag-woman.jpg|100px]] || [[File:Wacag-woman-r.jpg|25px]] || {{term|nál}}, {{term|nihx-}} || {{term|nias}}
| [[File:Wacag-woman.jpg|100px]] || [[File:Wacag-woman-r.jpg|25px]] || {{term|nál}}, {{term|nihx-}} || {{term|nias}}
|-
| [[File:Wacag-capybara.jpg|100px]] || || {{term|xumücau}} || {{term|smmúpji}}
|-
|-
| [[File:Wacag-sijuus.jpg|100px]] || || || {{term|sijuus}}
| [[File:Wacag-sijuus.jpg|100px]] || || || {{term|sijuus}}
Line 1,008: Line 1,014:
| [[File:Wacag-sister.jpg|100px]] || || {{term|cén'ál}} || {{term|jaah}}
| [[File:Wacag-sister.jpg|100px]] || || {{term|cén'ál}} || {{term|jaah}}
|-
|-
| [[File:Wacag-chili.jpg|100px]] || || {{term|nál'em}} || {{term|iiu}}
| [[File:Wacag-chili.jpg|100px]] || || {{term|nál'em}} || {{term|iiu}}, {{term|sum}}
|-
|-
| [[File:Wacag-pmit'e.jpg|100px]] || || {{term|pmit'e}}, {{term|ipmíta}} || {{term|vmítji}}, {{term|ipmída}}
| [[File:Wacag-pmit'e.jpg|100px]] || || {{term|pmit'e}}, {{term|ipmíta}} || {{term|vmítji}}, {{term|ipmída}}
Line 1,135: Line 1,141:
|-
|-
| [[File:Wacag-cult.jpg|100px]] || || {{term|xáje}} || {{term|saáji}}
| [[File:Wacag-cult.jpg|100px]] || || {{term|xáje}} || {{term|saáji}}
|-
| [[File:Wacag-obstruct-a.jpg|100px]] || || {{term|yextxa}}, {{term|tsil}} || {{term|yiscá}}
|-
| [[File:Wacag-halt.jpg|100px]] || || {{term|r'eíxtxe}} || {{term|sraiyísca}}
|-
| [[File:Wacag-euphemism.jpg|100px]] || || {{term|xeriah}} || {{term|sraiàa}}
|-
|-
| [[File:Wacag-q.jpg|100px]] || || {{term|xen}} || {{term|wuj}}
| [[File:Wacag-q.jpg|100px]] || || {{term|xen}} || {{term|wuj}}
Line 1,161: Line 1,173:
|-
|-
| [[File:Wacag-lizard.jpg|100px]] || [[File:Wacag-lizard-r.jpg|25px]] || {{term|ui}}, {{term|uhai}} || {{term|uái}}
| [[File:Wacag-lizard.jpg|100px]] || [[File:Wacag-lizard-r.jpg|25px]] || {{term|ui}}, {{term|uhai}} || {{term|uái}}
|-
| [[File:Wacag-reptile.jpg|100px]] || || {{term|xuñ'ui}} || {{term|sugúai}}
|-
|-
| [[File:Wacag-toadfish.jpg|100px]] || || {{term|núáxix}} || {{term|uárihi}}
| [[File:Wacag-toadfish.jpg|100px]] || || {{term|núáxix}} || {{term|uárihi}}
Line 1,221: Line 1,235:
|-
|-
| [[File:Wacag-tree.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tree-r.jpg|25px]] || {{term|uasla}}, {{term|hian}} || {{term|sigi}}, {{term|aar}}
| [[File:Wacag-tree.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tree-r.jpg|25px]] || {{term|uasla}}, {{term|hian}} || {{term|sigi}}, {{term|aar}}
|-
| [[File:Wacag-shade_tree.jpg|100px]] || || {{term|xeneir}} || {{term|snnair}}
|-
|-
| [[File:Wacag-cuipo.jpg|100px]] || || {{term|tsī}} || {{term|kziia}}
| [[File:Wacag-cuipo.jpg|100px]] || || {{term|tsī}} || {{term|kziia}}
Line 1,409: Line 1,425:
|-
|-
| [[File:Wacag-drug_dealer.jpg|100px]] || || {{term|eibauóc}}, {{term|adíja}}, {{term|íñ'u}} || {{term|atíja}}, {{term|iggu}}
| [[File:Wacag-drug_dealer.jpg|100px]] || || {{term|eibauóc}}, {{term|adíja}}, {{term|íñ'u}} || {{term|atíja}}, {{term|iggu}}
|-
| [[File:Wacag-shoe.jpg|100px]] || || {{term|xocār}}, {{term|r'ubian}} || {{term|sukáaar}}
|-
|-
| [[File:Wacag-any.jpg|100px]] || || {{term|jux}} || {{term|quu}}
| [[File:Wacag-any.jpg|100px]] || || {{term|jux}} || {{term|quu}}
Line 1,493: Line 1,511:
|-
|-
| [[File:Wacag-ear.jpg|100px]] || [[File:Wacag-ear-r.jpg|25px]] || {{term|ueil}} || {{term|chu}}
| [[File:Wacag-ear.jpg|100px]] || [[File:Wacag-ear-r.jpg|25px]] || {{term|ueil}} || {{term|chu}}
|-
| [[File:Wacag-misunderstand.jpg|100px]] || || {{term|xoñoi}} || {{term|suguí}}
|-
|-
| [[File:Wacag-belief.jpg|100px]] || || {{term|moc'}} || {{term|guwuitaírai}}
| [[File:Wacag-belief.jpg|100px]] || || {{term|moc'}} || {{term|guwuitaírai}}
Line 1,659: Line 1,679:
|-
|-
| [[File:Wacag-cat.jpg|100px]] || [[File:Wacag-cat-r.jpg|25px]] || {{term|mau}} || {{term|mau}}, {{term|uwu}}
| [[File:Wacag-cat.jpg|100px]] || [[File:Wacag-cat-r.jpg|25px]] || {{term|mau}} || {{term|mau}}, {{term|uwu}}
|-
| [[File:Wacag-offend.jpg|100px]] || || {{term|cudieiñ}} || {{term|srauí}}
|-
|-
| [[File:Wacag-quiet.jpg|100px]] || || {{term|mau}} || {{term|râa}}
| [[File:Wacag-quiet.jpg|100px]] || || {{term|mau}} || {{term|râa}}
Line 1,717: Line 1,739:
|-
|-
| [[File:Wacag-anteater.jpg|100px]] || || {{term|epmux}} || {{term|qma}}
| [[File:Wacag-anteater.jpg|100px]] || || {{term|epmux}} || {{term|qma}}
|-
| [[File:Wacag-loom.jpg|100px]] || [[File:Wacag-loom-r.jpg|25px]] || {{term|ciyad}} || {{term|gukza}}
|-
| [[File:Wacag-wool.jpg|100px]] || || {{term|nivla}} || {{term|niua}}
|-
| [[File:Wacag-wooly_animal.jpg|100px]] || || {{term|nivlaux}} || {{term|niuaus}}
|-
|-
| [[File:Wacag-11.jpg|100px]] || || {{term|sec-}} || ∅
| [[File:Wacag-11.jpg|100px]] || || {{term|sec-}} || ∅
Line 1,830: Line 1,858:
| [[File:Wacag-louse.jpg|100px]] || || {{term|ñiuh}} || {{term|iniu}}
| [[File:Wacag-louse.jpg|100px]] || || {{term|ñiuh}} || {{term|iniu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-obstruct-a.jpg|100px]] || || {{term|yextxa}}, {{term|tsil}} || {{term|yiscá}}
| [[File:Wacag-louse.jpg|100px]] || || {{term|ñiuh}} || {{term|iniu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-glutinous_rice_noodle.jpg|100px]] || || {{term|apmeí}} || {{term|apmii}}
| [[File:Wacag-glutinous_rice_noodle.jpg|100px]] || || {{term|apmeí}} || {{term|apmii}}
Line 2,079: Line 2,107:
|-
|-
| [[File:Wacag-river-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-river-b-r.jpg|25px]] || {{term|jenyan'}} || {{term|haa}}
| [[File:Wacag-river-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-river-b-r.jpg|25px]] || {{term|jenyan'}} || {{term|haa}}
|-
| [[File:Wacag-celebrate.jpg|100px]] || || {{term|nícó}} || {{term|suasra}}
|-
|-
| [[File:Wacag-rivulet.jpg|100px]] || || {{term|tsilven}}
| [[File:Wacag-rivulet.jpg|100px]] || || {{term|tsilven}}
Line 2,123: Line 2,153:
|-
|-
| [[File:Wacag-farm-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-farm-a-r.jpg|25px]] || {{term|ad}} || {{term|jmu}}
| [[File:Wacag-farm-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-farm-a-r.jpg|25px]] || {{term|ad}} || {{term|jmu}}
|-
| [[File:Wacag-swamp.jpg|100px]] || || {{term|xeric}} || {{term|srik}}
|-
|-
| [[File:Wacag-crew.jpg|100px]] || || {{term|tueu}} || {{term|kug}}
| [[File:Wacag-crew.jpg|100px]] || || {{term|tueu}} || {{term|kug}}
Line 2,223: Line 2,255:
|-
|-
| [[File:Wacag-moss.jpg|100px]] || [[File:Wacag-moss-r.jpg|25px]] || {{term|m'iu}} || {{term|juki}}
| [[File:Wacag-moss.jpg|100px]] || [[File:Wacag-moss-r.jpg|25px]] || {{term|m'iu}} || {{term|juki}}
|-
| [[File:Wacag-authority.jpg|100px]] || || {{term|xuineme}} || {{term|suaínimu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-heavy.jpg|100px]] || || {{term|m'eian}}, {{term|diux}} || {{term|qhetzi}}
| [[File:Wacag-heavy.jpg|100px]] || || {{term|m'eian}}, {{term|diux}} || {{term|qhetzi}}
Line 2,333: Line 2,367:
|-
|-
| [[File:Wacag-press.jpg|100px]] || [[File:Wacag-press-r.jpg|25px]] || {{term|merieyj}} || {{term|pusjéja}}
| [[File:Wacag-press.jpg|100px]] || [[File:Wacag-press-r.jpg|25px]] || {{term|merieyj}} || {{term|pusjéja}}
|-
| [[File:Wacag-xeiñ'eim'ej.jpg|100px]] || || {{term|xeiñ'eim'ej}} || {{term|suiggiìmwaj}}
|-
|-
| [[File:Wacag-pound.jpg|100px]] || || {{term|xeía}} || {{term|sjiià}}
| [[File:Wacag-pound.jpg|100px]] || || {{term|xeía}} || {{term|sjiià}}
Line 2,739: Line 2,775:
|-
|-
| [[File:Wacag-know.jpg|100px]] || [[File:Wacag-know-r.jpg|25px]] || {{term|c'ua}} || {{term|rỳ}}, {{term|fmqh}}
| [[File:Wacag-know.jpg|100px]] || [[File:Wacag-know-r.jpg|25px]] || {{term|c'ua}} || {{term|rỳ}}, {{term|fmqh}}
|-
| [[File:Wacag-advise.jpg|100px]] || || {{term|sutxi}} || {{term|suci}}
|-
|-
| [[File:Wacag-mind.jpg|100px]] || || {{term|c'ua}}
| [[File:Wacag-mind.jpg|100px]] || || {{term|c'ua}}
Line 2,934: Line 2,972:
| [[File:Wacag-embed.jpg|100px]] || || {{term|éíj}} || {{term|hiaíh}}
| [[File:Wacag-embed.jpg|100px]] || || {{term|éíj}} || {{term|hiaíh}}
|-
|-
| [[File:Wacag-pmuve.jpg|100px]] || || {{term|pmuve}} || {{term|fmufa}}
| [[File:Wacag-pmuve.jpg|100px]] || || {{term|pmuve}}, {{term|teuan}}, {{term|r'eman}} || {{term|fmufa}}, {{term|sraman}}
|-
|-
| [[File:Wacag-bone.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bone-r.jpg|25px]] || {{term|hiauñ'la}} || {{term|uu}}
| [[File:Wacag-bone.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bone-r.jpg|25px]] || {{term|hiauñ'la}} || {{term|uu}}
|-
| [[File:Wacag-gristle.jpg|100px]] || || {{term|xupfe}} || {{term|supja}}
|-
|-
| [[File:Wacag-metal.jpg|100px]] || || {{term|riue}} || {{term|riui}}
| [[File:Wacag-metal.jpg|100px]] || || {{term|riue}} || {{term|riui}}
107,803

edits