Appendix:Wacag Characters: Difference between revisions

no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 754: Line 754:
| [[File:Wacag-person.jpg|100px]] || [[File:Wacag-person-r.jpg|25px]] || {{term|co}} || {{term|thaag}}
| [[File:Wacag-person.jpg|100px]] || [[File:Wacag-person-r.jpg|25px]] || {{term|co}} || {{term|thaag}}
|-
|-
| [[File:Wacag-committer.jpg|100px]] || || {{term|-cetex}} || {{term|kitis}}
| [[File:Wacag-familiar.jpg|100px]] || || {{term|ñéx}} || {{term|tamsaq}}, {{term|tamsáqkej}}
|-
| [[File:Wacag-villain.jpg|100px]] || || {{term|tamxococ'}}, {{term|temxecepm}} || {{term|tamsaqkéjqm}}
|-
| [[File:Wacag-infamous.jpg|100px]] || || {{term|-cetex}} || {{term|kitis}}
|-
|-
| [[File:Wacag-villain.jpg|100px]] || || {{term|ñor'ioj}} || {{term|guhŕiiw}}
| [[File:Wacag-villain.jpg|100px]] || || {{term|ñor'ioj}} || {{term|guhŕiiw}}
Line 1,021: Line 1,025:
|-
|-
| [[File:Wacag-tribe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tribe-r.jpg|25px]] || {{term|are}} || {{term|ara}}
| [[File:Wacag-tribe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tribe-r.jpg|25px]] || {{term|are}} || {{term|ara}}
|-
| [[File:Wacag-subtribe.jpg|100px]] || || {{term|tās}} || {{term|taaaz}}
|-
|-
| [[File:Wacag-council.jpg|100px]] || || {{term|xojait}} || {{term|sewáhit}}
| [[File:Wacag-council.jpg|100px]] || || {{term|xojait}} || {{term|sewáhit}}
Line 1,155: Line 1,161:
|-
|-
| [[File:Wacag-snake-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-snake-a-r.jpg|25px]] || {{term|yan'}} || {{term|uqh}}
| [[File:Wacag-snake-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-snake-a-r.jpg|25px]] || {{term|yan'}} || {{term|uqh}}
|-
| [[File:Wacag-mangrove_snake.jpg|100px]] || || {{term|tnúiu}} || {{term|tamúiu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-ýan.jpg|100px]] || || {{term|ýan}} || {{term|rkka}}
| [[File:Wacag-ýan.jpg|100px]] || || {{term|ýan}} || {{term|rkka}}
Line 1,629: Line 1,637:
|-
|-
| [[File:Wacag-hungry.jpg|100px]] || || {{term|xemul'}} || {{term|kjey}}, {{term|zànt}}
| [[File:Wacag-hungry.jpg|100px]] || || {{term|xemul'}} || {{term|kjey}}, {{term|zànt}}
|-
| [[File:Wacag-peckish.jpg|100px]] || || {{term|suyúl'}} || {{term|suyúar}}
|-
|-
| [[File:Wacag-hot.jpg|100px]] || || {{term|xemux}} || {{term|musu}}
| [[File:Wacag-hot.jpg|100px]] || || {{term|xemux}} || {{term|musu}}
Line 1,774: Line 1,784:
| [[File:Wacag-kugnanta.jpg|100px]] || || {{term|cuñ'ante}} || {{term|kugnánta}}
| [[File:Wacag-kugnanta.jpg|100px]] || || {{term|cuñ'ante}} || {{term|kugnánta}}
|-
|-
| [[File:Wacag-isjikharag.jpg|100px]] || || {{term|exic'ereñ}} || {{term|isjikharag}}
| [[File:Wacag-isjikharag.jpg|100px]] || || {{term|exic'ereñ}} || {{term|isjíkharag}}
|-
|-
| [[File:Wacag-disappoint.jpg|100px]] || || {{term|neji}} || {{term|naihí}}
| [[File:Wacag-disappoint.jpg|100px]] || || {{term|neji}} || {{term|naihí}}
Line 1,839: Line 1,849:
|-
|-
| [[File:Wacag-locative.jpg|100px]] || [[File:Wacag-locative-r.jpg|25px]] || {{term|hé}}, {{term|hel}}, {{term|hex}}, {{term|hed'}} || {{term|sg -g}}
| [[File:Wacag-locative.jpg|100px]] || [[File:Wacag-locative-r.jpg|25px]] || {{term|hé}}, {{term|hel}}, {{term|hex}}, {{term|hed'}} || {{term|sg -g}}
|-
| [[File:Wacag-rope.jpg|100px]] || || {{term|yan'ad}} || {{term|tain}}
|-
|-
| [[File:Wacag-tattoo.jpg|100px]] || || {{term|neya}} || {{term|niyá}}
| [[File:Wacag-tattoo.jpg|100px]] || || {{term|neya}} || {{term|niyá}}
Line 1,879: Line 1,891:
|-
|-
| [[File:Wacag-flute.jpg|100px]] || [[File:Wacag-flute-r.jpg|25px]] || {{term|ua}}, {{term|uasutx}} || {{term|kiin}}
| [[File:Wacag-flute.jpg|100px]] || [[File:Wacag-flute-r.jpg|25px]] || {{term|ua}}, {{term|uasutx}} || {{term|kiin}}
|-
| [[File:Wacag-rambam.jpg|100px]] || || {{term|rambam}} || {{term|tantán}}
|-
|-
| [[File:Wacag-due.jpg|100px]] || || {{term|zaien}} || {{term|rain}}
| [[File:Wacag-due.jpg|100px]] || || {{term|zaien}} || {{term|rain}}
Line 1,929: Line 1,943:
|-
|-
| [[File:Wacag-game.jpg|100px]] || [[File:Wacag-game-r.jpg|25px]] || {{term|iátan}} || {{term|sapu}}
| [[File:Wacag-game.jpg|100px]] || [[File:Wacag-game-r.jpg|25px]] || {{term|iátan}} || {{term|sapu}}
|-
| [[File:Wacag-gamble.jpg|100px]] || || {{term|teimu}} || {{term|taimú}}
|-
| [[File:Wacag-knucklebone.jpg|100px]] || || {{term|baijeiñ}} || {{term|taimúuu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-rojcai.jpg|100px]] || || {{term|rojcai}} || {{term|rahukái}}
| [[File:Wacag-rojcai.jpg|100px]] || || {{term|rojcai}} || {{term|rahukái}}
Line 2,229: Line 2,247:
|-
|-
| [[File:Wacag-write.jpg|100px]] || [[File:Wacag-write-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|sàg}}
| [[File:Wacag-write.jpg|100px]] || [[File:Wacag-write-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|sàg}}
|-
| [[File:Wacag-pen.jpg|100px]] || || {{term|xañ'uj}} || {{term|sàguj}}
|-
| [[File:Wacag-glyph.jpg|100px]] || || {{term|xañ'eiñ}} || {{term|sàgig}}
|-
|-
| [[File:Wacag-sentence.jpg|100px]] || || {{term|xeraz}} || {{term|sherár}}
| [[File:Wacag-sentence.jpg|100px]] || || {{term|xeraz}} || {{term|sherár}}
Line 2,333: Line 2,355:
|-
|-
| [[File:Wacag-rotten.jpg|100px]] || || {{term|zi}} || {{term|muazan}}
| [[File:Wacag-rotten.jpg|100px]] || || {{term|zi}} || {{term|muazan}}
|-
| [[File:Wacag-rot.jpg|100px]] || || {{term|cod'jí}} || {{term|sìn}}
|-
|-
| [[File:Wacag-or.jpg|100px]] || || {{term|av}} || {{term|imu}}
| [[File:Wacag-or.jpg|100px]] || || {{term|av}} || {{term|imu}}
Line 2,513: Line 2,537:
|-
|-
| [[File:Wacag-dam.jpg|100px]] || || {{term|xev'en}} || {{term|haikki}}
| [[File:Wacag-dam.jpg|100px]] || || {{term|xev'en}} || {{term|haikki}}
|-
| [[File:Wacag-secure.jpg|100px]] || || {{term|xev'en}} || {{term|taita}}
|-
|-
| [[File:Wacag-window.jpg|100px]] || || {{term|yar'u}} || {{term|shaiáriti}}
| [[File:Wacag-window.jpg|100px]] || || {{term|yar'u}} || {{term|shaiáriti}}
Line 2,775: Line 2,801:
|-
|-
| [[File:Wacag-know.jpg|100px]] || [[File:Wacag-know-r.jpg|25px]] || {{term|c'ua}} || {{term|rỳ}}, {{term|fmqh}}
| [[File:Wacag-know.jpg|100px]] || [[File:Wacag-know-r.jpg|25px]] || {{term|c'ua}} || {{term|rỳ}}, {{term|fmqh}}
|-
| [[File:Wacag-deem.jpg|100px]] || || {{term|teirí}} || {{term|tairaí}}
|-
|-
| [[File:Wacag-advise.jpg|100px]] || || {{term|sutxi}} || {{term|suci}}
| [[File:Wacag-advise.jpg|100px]] || || {{term|sutxi}} || {{term|suci}}
Line 2,805: Line 2,833:
|-
|-
| [[File:Wacag-boar.jpg|100px]] || || {{term|līn}} || {{term|uia}}
| [[File:Wacag-boar.jpg|100px]] || || {{term|līn}} || {{term|uia}}
|-
| [[File:Wacag-candle.jpg|100px]] || || {{term|nutsmūs}} || {{term|suywincu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-rend.jpg|100px]] || || {{term|pmicoit}} || {{term|pmiqaít}}
| [[File:Wacag-rend.jpg|100px]] || || {{term|pmicoit}} || {{term|pmiqaít}}
Line 2,817: Line 2,847:
|-
|-
| [[File:Wacag-nose.jpg|100px]] || [[File:Wacag-nose-r.jpg|25px]] || {{term|me}} || {{term|nam}}
| [[File:Wacag-nose.jpg|100px]] || [[File:Wacag-nose-r.jpg|25px]] || {{term|me}} || {{term|nam}}
|-
| [[File:Wacag-smell.jpg|100px]] || || {{term|mi}} || {{term|tar}}
|-
|-
| [[File:Wacag-perfume.jpg|100px]] || || {{term|pfise}} || {{term|qfizi}}
| [[File:Wacag-perfume.jpg|100px]] || || {{term|pfise}} || {{term|qfizi}}
Line 2,935: Line 2,967:
|-
|-
| [[File:Wacag-knife.jpg|100px]] || [[File:Wacag-knife-r.jpg|25px]] || {{term|toc}} || {{term|juy}}
| [[File:Wacag-knife.jpg|100px]] || [[File:Wacag-knife-r.jpg|25px]] || {{term|toc}} || {{term|juy}}
|-
| [[File:Wacag-hide_scraper.jpg|100px]] || || {{term|tecicu}} || {{term|takíkaw}}
|-
|-
| [[File:Wacag-sjaaà.jpg|100px]] || || || {{term|sjaaà}}
| [[File:Wacag-sjaaà.jpg|100px]] || || || {{term|sjaaà}}
Line 3,085: Line 3,119:
|-
|-
| [[File:Wacag-pfū.jpg|100px]] || [[File:Wacag-pfū-r.jpg|25px]] || {{term|pfū}} || {{term|wiiu}}
| [[File:Wacag-pfū.jpg|100px]] || [[File:Wacag-pfū-r.jpg|25px]] || {{term|pfū}} || {{term|wiiu}}
|-
| [[File:Wacag-dúdú.jpg|100px]] || || {{term|dúdú}} || {{term|susá}}
|-
| [[File:Wacag-rireí.jpg|100px]] || || {{term|rireí}} || {{term|sususu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-xuvexe.jpg|100px]] || || {{term|xuvexe}} || {{term|shuvashu}}
| [[File:Wacag-xuvexe.jpg|100px]] || || {{term|xuvexe}} || {{term|shuvashu}}
107,725

edits