108,427
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 151: | Line 151: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-stone.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stone-r.jpg|25px]] || {{term|xeu}}, {{term|múnus}} || {{term|wat}}, {{term|kjnj}}, {{term|kuvípu}}, {{term|mumus}} | | [[File:Wacag-stone.jpg|100px]] || [[File:Wacag-stone-r.jpg|25px]] || {{term|xeu}}, {{term|múnus}} || {{term|wat}}, {{term|kjnj}}, {{term|kuvípu}}, {{term|mumus}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-mason.jpg|100px]] || || {{term|xeuóc}} || {{term|saúq}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-coal.jpg|100px]] || || {{term|r'i}} || {{term|tri}} | | [[File:Wacag-coal.jpg|100px]] || || {{term|r'i}} || {{term|tri}} | ||
| Line 355: | Line 357: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-eye.jpg|100px]] || [[File:Wacag-eye-r.jpg|25px]] || {{term|uc'la}} || {{term|riti}}, {{term|uqhera}} | | [[File:Wacag-eye.jpg|100px]] || [[File:Wacag-eye-r.jpg|25px]] || {{term|uc'la}} || {{term|riti}}, {{term|uqhera}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-patient.jpg|100px]] || || {{term|oc'}} || {{term|vqh}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-coralberry.jpg|100px]] || || {{term|ueiru}} || {{term|qaiavu}} | | [[File:Wacag-coralberry.jpg|100px]] || || {{term|ueiru}} || {{term|qaiavu}} | ||
| Line 643: | Line 647: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bee.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bee-r.jpg|25px]] || {{term|tseye}}, {{term|zez}} || {{term|vumu}} | | [[File:Wacag-bee.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bee-r.jpg|25px]] || {{term|tseye}}, {{term|zez}} || {{term|vumu}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-vemúve.jpg|100px]] || || {{term|vemúve}} || {{term|vumúuvupu}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-wax.jpg|100px]] || || {{term|imxiu}} || {{term|imsiu}} | | [[File:Wacag-wax.jpg|100px]] || || {{term|imxiu}} || {{term|imsiu}} | ||
| Line 925: | Line 931: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-slave.jpg|100px]] || [[File:Wacag-slave-r.jpg|25px]] || {{term|riu}} || {{term|mmais}} | | [[File:Wacag-slave.jpg|100px]] || [[File:Wacag-slave-r.jpg|25px]] || {{term|riu}} || {{term|mmais}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-crime.jpg|100px]] || || {{term|cudiiad}} || {{term|vum}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-exhume.jpg|100px]] || || {{term|vuz'}} || {{term|vùar}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-mandrake.jpg|100px]] || || {{term|úarxar}} || {{term|vuàrsar}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-house_drunk.jpg|100px]] || || {{term|nerijoc'}} || {{term|niríwuakh}} | | [[File:Wacag-house_drunk.jpg|100px]] || || {{term|nerijoc'}} || {{term|niríwuakh}} | ||
| Line 1,105: | Line 1,117: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-habyé.jpg|100px]] || [[File:Wacag-habyé-r.jpg|25px]] || {{term|habyé}} || {{term|tzai}} | | [[File:Wacag-habyé.jpg|100px]] || [[File:Wacag-habyé-r.jpg|25px]] || {{term|habyé}} || {{term|tzai}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-status_quo.jpg|100px]] || || {{term|véícui}} || {{term|vuaiiqpúi}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-glassblower.jpg|100px]] || || {{term|ñocot'ac'e}} || {{term|guqathákja}} | | [[File:Wacag-glassblower.jpg|100px]] || || {{term|ñocot'ac'e}} || {{term|guqathákja}} | ||
| Line 1,375: | Line 1,389: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-island.jpg|100px]] || [[File:Wacag-island-r.jpg|25px]] || {{term|muc'ud}}, {{term|auzad}}, {{term|auj}} || {{term|sheya}} | | [[File:Wacag-island.jpg|100px]] || [[File:Wacag-island-r.jpg|25px]] || {{term|muc'ud}}, {{term|auzad}}, {{term|auj}} || {{term|sheya}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-zoo.jpg|100px]] || || {{term|oñ'aitxeie}} || {{term|uwgáikshaia}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-aquarium.jpg|100px]] || || {{term|áitxeie}} || {{term|uáikshaia}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-stall.jpg|100px]] || || {{term|aul'}} || {{term|guq}} | | [[File:Wacag-stall.jpg|100px]] || || {{term|aul'}} || {{term|guq}} | ||
| Line 1,835: | Line 1,853: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-loom.jpg|100px]] || [[File:Wacag-loom-r.jpg|25px]] || {{term|ciyad}} || {{term|gukza}} | | [[File:Wacag-loom.jpg|100px]] || [[File:Wacag-loom-r.jpg|25px]] || {{term|ciyad}} || {{term|gukza}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-chisel.jpg|100px]] || || {{term|m'ú}} || {{term|mmiu}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-limestone.jpg|100px]] || || {{term|buxíy}} || {{term|pusiy}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-sandstone.jpg|100px]] || || {{term|cúj}} || {{term|kuaj}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-basalt.jpg|100px]] || || {{term|n'íu}} || {{term|hniiu}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-granite.jpg|100px]] || || {{term|c'uinu}} || {{term|qhinau}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-wool.jpg|100px]] || || {{term|nivla}} || {{term|niua}} | | [[File:Wacag-wool.jpg|100px]] || || {{term|nivla}} || {{term|niua}} | ||
| Line 2,703: | Line 2,731: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-sugar.jpg|100px]] || [[File:Wacag-sugar-r.jpg|25px]] || {{term|jicja}} || {{term|hykekjá}} | | [[File:Wacag-sugar.jpg|100px]] || [[File:Wacag-sugar-r.jpg|25px]] || {{term|jicja}} || {{term|hykekjá}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-festival.jpg|100px]] || || {{term|ñusad}}, {{term|mīüc}} || {{term|vmumai}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-profit.jpg|100px]] || || {{term|adízi}} || {{term|atíyi}} | | [[File:Wacag-profit.jpg|100px]] || || {{term|adízi}} || {{term|atíyi}} | ||
| Line 2,941: | Line 2,971: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-know.jpg|100px]] || [[File:Wacag-know-r.jpg|25px]] || {{term|c'ua}} || {{term|rỳ}}, {{term|fmqh}} | | [[File:Wacag-know.jpg|100px]] || [[File:Wacag-know-r.jpg|25px]] || {{term|c'ua}} || {{term|rỳ}}, {{term|fmqh}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-smart.jpg|100px]] || || {{term|c'uau}} || {{term|uví}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-compass.jpg|100px]] || || {{term|ñúmcej}} || {{term|guumceh}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-measuring_string.jpg|100px]] || || {{term|yecíme}} || {{term|yupkiyímu}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-deem.jpg|100px]] || || {{term|teirí}} || {{term|tairaí}} | | [[File:Wacag-deem.jpg|100px]] || || {{term|teirí}} || {{term|tairaí}} | ||
| Line 2,973: | Line 3,009: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-boar.jpg|100px]] || || {{term|līn}} || {{term|uia}} | | [[File:Wacag-boar.jpg|100px]] || || {{term|līn}} || {{term|uia}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-v'eijeh.jpg|100px]] || || {{term|v'eijeh}} || {{term|vuseh}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-spit.jpg|100px]] || || {{term|t'u}} || {{term|thai}} | | [[File:Wacag-spit.jpg|100px]] || || {{term|t'u}} || {{term|thai}} | ||