108,423
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 69: | Line 69: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bird.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bird-r.jpg|25px]] || {{term|xaúx}} || {{term|yau}} | | [[File:Wacag-bird.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bird-r.jpg|25px]] || {{term|xaúx}} || {{term|yau}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-swift.jpg|100px]] || || {{term|ñ'uacin}} || {{term|wgacin}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-whistle.jpg|100px]] || || {{term|xaútx}}, {{term|úiú}} || {{term|seqír}} | | [[File:Wacag-whistle.jpg|100px]] || || {{term|xaútx}}, {{term|úiú}} || {{term|seqír}} | ||
| Line 169: | Line 171: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-mouth.jpg|100px]] || [[File:Wacag-mouth-r.jpg|25px]] || {{term|úh}}, {{term|julue}} || {{term|nra}} | | [[File:Wacag-mouth.jpg|100px]] || [[File:Wacag-mouth-r.jpg|25px]] || {{term|úh}}, {{term|julue}} || {{term|nra}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-bite_mark.jpg|100px]] || || {{term|véiu}}, {{term|jüíu}} || {{term|wiúiu}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-feed.jpg|100px]] || || {{term|úax}} || {{term|waízjnr}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-xihes.jpg|100px]] || || {{term|xihes}} || {{term|siahaz}} | | [[File:Wacag-xihes.jpg|100px]] || || {{term|xihes}} || {{term|siahaz}} | ||
| Line 233: | Line 239: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-ixe.jpg|100px]] || || {{term|ixe}} || {{term|isji}} | | [[File:Wacag-ixe.jpg|100px]] || || {{term|ixe}} || {{term|isji}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-tin.jpg|100px]] || || {{term|juatna}} || {{term|watnna}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-silver.jpg|100px]] || || {{term|tatn'iv}}, {{term|yíliun}} || {{term|tàniu}} | | [[File:Wacag-silver.jpg|100px]] || || {{term|tatn'iv}}, {{term|yíliun}} || {{term|tàniu}} | ||
| Line 647: | Line 655: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bee.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bee-r.jpg|25px]] || {{term|tseye}}, {{term|zez}} || {{term|vumu}} | | [[File:Wacag-bee.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bee-r.jpg|25px]] || {{term|tseye}}, {{term|zez}} || {{term|vumu}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-glue.jpg|100px]] || || {{term|nezūs}}, {{term|juiren}} || {{term|wirin}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-vemúve.jpg|100px]] || || {{term|vemúve}} || {{term|vumúuvupu}} | | [[File:Wacag-vemúve.jpg|100px]] || || {{term|vemúve}} || {{term|vumúuvupu}} | ||
| Line 975: | Line 985: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-insect.jpg|100px]] || [[File:Wacag-insect-r.jpg|25px]] || {{term|mayax}} || {{term|yai}} | | [[File:Wacag-insect.jpg|100px]] || [[File:Wacag-insect-r.jpg|25px]] || {{term|mayax}} || {{term|yai}} | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-shrimp.jpg|100px]] || || {{term|mayven}} || {{term|nthnii}} | | [[File:Wacag-shrimp.jpg|100px]] || || {{term|mayven}} || {{term|nthnii}} | ||
| Line 985: | Line 993: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-fly.jpg|100px]] || [[File:Wacag-fly-r.jpg|25px]] || {{term|may}} || {{term|nii}} | | [[File:Wacag-fly.jpg|100px]] || [[File:Wacag-fly-r.jpg|25px]] || {{term|may}} || {{term|nii}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-tuberculosis.jpg|100px]] || || {{term|juire}} || {{term|winra}} | |||
|- | |||
| [[File:Wacag-leprosy.jpg|100px]] || || {{term|ríene}} || {{term|riiani}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-contagious.jpg|100px]] || || {{term|hidxec}} || {{term|haríj}} | | [[File:Wacag-contagious.jpg|100px]] || || {{term|hidxec}} || {{term|haríj}} | ||
| Line 1,447: | Line 1,459: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-animal.jpg|100px]] || [[File:Wacag-animal-r.jpg|25px]] || {{term|ux}}, {{term|ebeiñuco}} || {{term|uwga}}, {{term|upaigúqa}} | | [[File:Wacag-animal.jpg|100px]] || [[File:Wacag-animal-r.jpg|25px]] || {{term|ux}}, {{term|ebeiñuco}} || {{term|uwga}}, {{term|upaigúqa}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-tail.jpg|100px]] || || {{term|milax}} || {{term|wis}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-breed.jpg|100px]] || || {{term|juxjí}} || {{term|qaraú}}, {{term|guqûatkej}} | | [[File:Wacag-breed.jpg|100px]] || || {{term|juxjí}} || {{term|qaraú}}, {{term|guqûatkej}} | ||
| Line 1,505: | Line 1,519: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-clothing-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-clothing-b-r.jpg|25px]] || {{term|tsed'}} || {{term|au}} | | [[File:Wacag-clothing-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-clothing-b-r.jpg|25px]] || {{term|tsed'}} || {{term|au}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-cloth.jpg|100px]] || || {{term|juajo}} || {{term|waswa}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-sew.jpg|100px]] || || {{term|xandez'i}}, {{term|xií}} || {{term|nipú}} | | [[File:Wacag-sew.jpg|100px]] || || {{term|xandez'i}}, {{term|xií}} || {{term|nipú}} | ||
| Line 1,649: | Line 1,665: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-tiger.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tiger-r.jpg|25px]] || {{term|tsadix}}, {{term|mauzi}} || {{term|suiu}} | | [[File:Wacag-tiger.jpg|100px]] || [[File:Wacag-tiger-r.jpg|25px]] || {{term|tsadix}}, {{term|mauzi}} || {{term|suiu}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-agnishikha.jpg|100px]] || || || {{term|wathi}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-uneasy.jpg|100px]] || || {{term|uemyan}}, {{term|vux}} || {{term|umyan}} | | [[File:Wacag-uneasy.jpg|100px]] || || {{term|uemyan}}, {{term|vux}} || {{term|umyan}} | ||
| Line 2,031: | Line 2,049: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-hit.jpg|100px]] || [[File:Wacag-hit-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|iy}} | | [[File:Wacag-hit.jpg|100px]] || [[File:Wacag-hit-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|iy}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-harm.jpg|100px]] || || {{term|tabl'áx}} || {{term|waitráam}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-spark.jpg|100px]] || || {{term|xayem}} || {{term|thà}} | | [[File:Wacag-spark.jpg|100px]] || || {{term|xayem}} || {{term|thà}} | ||
| Line 2,109: | Line 2,129: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-dog.jpg|100px]] || [[File:Wacag-dog-r.jpg|25px]] || {{term|ai}} || {{term|auu}} | | [[File:Wacag-dog.jpg|100px]] || [[File:Wacag-dog-r.jpg|25px]] || {{term|ai}} || {{term|auu}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-applaud.jpg|100px]] || || {{term|joniz}} || {{term|wanír}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-bad_deal.jpg|100px]] || || {{term|xajuý}} || {{term|sawùy}} | | [[File:Wacag-bad_deal.jpg|100px]] || || {{term|xajuý}} || {{term|sawùy}} | ||
| Line 2,249: | Line 2,271: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-river-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-river-b-r.jpg|25px]] || {{term|jenyan'}} || {{term|haa}} | | [[File:Wacag-river-b.jpg|100px]] || [[File:Wacag-river-b-r.jpg|25px]] || {{term|jenyan'}} || {{term|haa}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-pearl.jpg|100px]] || || {{term|jiú}} || {{term|siuu}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-celebrate.jpg|100px]] || || {{term|nícó}} || {{term|suasra}} | | [[File:Wacag-celebrate.jpg|100px]] || || {{term|nícó}} || {{term|suasra}} | ||
| Line 2,313: | Line 2,337: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-crop.jpg|100px]] || [[File:Wacag-crop-r.jpg|25px]] || {{term|náldi}}, {{term|dil}} || {{term|haia}} | | [[File:Wacag-crop.jpg|100px]] || [[File:Wacag-crop-r.jpg|25px]] || {{term|náldi}}, {{term|dil}} || {{term|haia}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-joiñac.jpg|100px]] || || {{term|joiñac}} || {{term|waigák}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-wheat.jpg|100px]] || || {{term|beyac'}} || {{term|myakh}} | | [[File:Wacag-wheat.jpg|100px]] || || {{term|beyac'}} || {{term|myakh}} | ||
| Line 2,365: | Line 2,391: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-dembe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-dembe-r.jpg|25px]] || {{term|dembe}} || {{term|puvúp}} | | [[File:Wacag-dembe.jpg|100px]] || [[File:Wacag-dembe-r.jpg|25px]] || {{term|dembe}} || {{term|puvúp}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-juaumes.jpg|100px]] || || {{term|juaumes}} || {{term|waumaz}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-elemi.jpg|100px]] || || {{term|xibai}} || {{term|sjair}} | | [[File:Wacag-elemi.jpg|100px]] || || {{term|xibai}} || {{term|sjair}} | ||
| Line 2,383: | Line 2,411: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-write.jpg|100px]] || [[File:Wacag-write-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|sàg}} | | [[File:Wacag-write.jpg|100px]] || [[File:Wacag-write-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|sàg}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-Wacag.jpg|100px]] || || {{term|uatxañ'}} || {{term|wacàg}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-pen.jpg|100px]] || || {{term|xañ'uj}} || {{term|sàguj}} | | [[File:Wacag-pen.jpg|100px]] || || {{term|xañ'uj}} || {{term|sàguj}} | ||
| Line 2,413: | Line 2,443: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-moss.jpg|100px]] || [[File:Wacag-moss-r.jpg|25px]] || {{term|m'iu}} || {{term|juki}} | | [[File:Wacag-moss.jpg|100px]] || [[File:Wacag-moss-r.jpg|25px]] || {{term|m'iu}} || {{term|juki}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-moth.jpg|100px]] || || {{term|júý}} || {{term|waay}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-air_pocket.jpg|100px]] || || {{term|tertxacñe}} || {{term|tarcájna}} | | [[File:Wacag-air_pocket.jpg|100px]] || || {{term|tertxacñe}} || {{term|tarcájna}} | ||
| Line 2,451: | Line 2,483: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-away.jpg|100px]] || [[File:Wacag-away-r.jpg|25px]] || {{term|xen'e}} || {{term|pmai}}, {{term|nkh}}, {{term|nchahí}} | | [[File:Wacag-away.jpg|100px]] || [[File:Wacag-away-r.jpg|25px]] || {{term|xen'e}} || {{term|pmai}}, {{term|nkh}}, {{term|nchahí}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-man_o'_war.jpg|100px]] || || {{term|juavei}} || {{term|wavui}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-lapfuzíl.jpg|100px]] || || {{term|lapfuzíl}} || {{term|rapuyír}} | | [[File:Wacag-lapfuzíl.jpg|100px]] || || {{term|lapfuzíl}} || {{term|rapuyír}} | ||
| Line 2,789: | Line 2,823: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-yaiad-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-yaiad-a-r.jpg|25px]] || {{term|yaiad}} || {{term|yaiat}} | | [[File:Wacag-yaiad-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-yaiad-a-r.jpg|25px]] || {{term|yaiad}} || {{term|yaiat}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-jerky.jpg|100px]] || || {{term|xesé}} || {{term|mshézaa}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-to_dry.jpg|100px]] || || {{term|diyem}} || {{term|tiqíj}} | | [[File:Wacag-to_dry.jpg|100px]] || || {{term|diyem}} || {{term|tiqíj}} | ||
| Line 3,009: | Line 3,045: | ||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-boar.jpg|100px]] || || {{term|līn}} || {{term|uia}} | | [[File:Wacag-boar.jpg|100px]] || || {{term|līn}} || {{term|uia}} | ||
|- | |||
| [[File:Wacag-gout.jpg|100px]] || || {{term|jotexoco}} || {{term|watńsuka}} | |||
|- | |- | ||
| [[File:Wacag-v'eijeh.jpg|100px]] || || {{term|v'eijeh}} || {{term|vuseh}} | | [[File:Wacag-v'eijeh.jpg|100px]] || || {{term|v'eijeh}} || {{term|vuseh}} | ||