138,759
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 4: | Line 4: | ||
|- | |- | ||
| ''andie'' || PGmc {{recon|''andiją''}} || /ˈanʲdʲə/ || ''n, f'' || end || Ende || | | ''andie'' || PGmc {{recon|''andiją''}} || /ˈanʲdʲə/ || ''n, f'' || end || Ende || | ||
|- | |||
| ''amptь'' || PGmc {{recon|''ambahtiją''}} || /ˈamʲpʲtʲ/ || ''n, m'' || office || Amt || | |||
|- | |- | ||
| ''fal'' || PGmc {{recon|''hwalaz''}} || /ˈfaɫ/ || ''n, m'' || whale || Wal || | | ''fal'' || PGmc {{recon|''hwalaz''}} || /ˈfaɫ/ || ''n, m'' || whale || Wal || |
edits