forumadmin, Administrators
182
edits
| Line 174: | Line 174: | ||
b) Lenis obstruents following a nasal: | b) Lenis obstruents following a nasal: | ||
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="width: 660px; text-align:center;" | |||
! GRADE I !! GRADE II | |||
|- | |||
| mp || mb | |||
|- | |||
| nt || nd | |||
|- | |||
| ntɬ || ld | |||
|- | |||
| nʧ || nʤ | |||
|- | |||
| ŋk || ŋg | |||
|- | |||
| ŋkʷ || ŋgʷ | |||
|} | |||