Thulean: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
163 bytes added ,  8 March 2017
Line 51: Line 51:


{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="width: 660px; text-align:center;"
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="width: 660px; text-align:center;"
! colspan="2" rowspan="2"| !! rowspan="2"| Labial !! colspan="2"|Alveolar !! rowspan="2"|Palatal !! colspan="2"|Velar !! rowspan="2"|Glottal
! colspan="3" rowspan="2"| !! rowspan="2"| Labial !! colspan="2"|Alveolar !! rowspan="2"|Palatal !! colspan="2"|Velar !! rowspan="2"|Glottal
|-
|-
! Central !! Lateral !! Plain !! Labialised
! Central !! Lateral !! Plain !! Labialised
|-
|-
! rowspan="2"| Sonorant !! Nasal
! rowspan="4"| Sonorant !! rowspan="2"| Nasal !! Fortis
| m || n || || nj || g || gw || rowspan="3"|
| mm || nn || || nnj || gg || ggw || rowspan="5"|
|-
|-
! Liquid
! Lenis
| m || n || || nj || g || gw
|-
! rowspan="2"| Liquid !! Fortis
| || rr || ll || llj || colspan="2"|
|-
! Lenis
| || r || l || lj || colspan="2"|
| || r || l || lj || colspan="2"|
|-
|-
! rowspan="2"|Stop !! Fortis
! rowspan="2" colspan="2"|Stop !! Fortis
| pp || tt || ttl || ttj || kk || kkw
| pp || tt || ttl || ttj || kk || kkw
|-
|-
Line 67: Line 73:
| p || t || tl || tj || k || kw || x
| p || t || tl || tj || k || kw || x
|-
|-
! rowspan="2"|Fricative !! Fortis
! rowspan="2" colspan="2"|Fricative !! Fortis
|  || ss || ssl || ssj || qq || qqw || rowspan="3"|
|  || ss || ssl || ssj || qq || qqw || rowspan="3"|
|-
|-
Line 73: Line 79:
| || s || sl || sj || q || qw
| || s || sl || sj || q || qw
|-
|-
! colspan="2"| Approximant
! colspan="3"| Approximant
| v || colspan="2"| || j || h || w
| v || colspan="2"| || j || h || w
|}
|}
forumadmin, Administrators
182

edits

Navigation menu