9,124
edits
Bpnjohnson (talk | contribs) |
Bpnjohnson (talk | contribs) m (→r-stems) |
||
Line 989: | Line 989: | ||
{| class="wikitable" width=900 | {| class="wikitable" width=900 | ||
|- | |- | ||
!width=100| ''Nom.Sg.'' !!width=100| ''Gen.Sg.'' !!width=100| ''Dat.Sg.'' !!width=100| ''Acc.Sg.'' !!width=100| ''Nom.Pl.'' !!width=100| ''Gen.Pl.'' !!width=100| ''Dat.Pl.'' !!width=100| ''Acc.Pl.'' | !width=100| !!width=100| ''Nom.Sg.'' !!width=100| ''Gen.Sg.'' !!width=100| ''Dat.Sg.'' !!width=100| ''Acc.Sg.'' !!width=100| ''Nom.Pl.'' !!width=100| ''Gen.Pl.'' !!width=100| ''Dat.Pl.'' !!width=100| ''Acc.Pl.'' | ||
|- | |- | ||
|align=" | |align="right"| '''''PGmc:''''' ||align="center"| -'''ēr''' ||align="center"| -'''urz''' ||align="center"| -'''ri''' ||align="center"| -'''erų''' ||align="center"| -'''riz''' ||align="center"| -'''rǫ̂''' ||align="center"| -'''rumaz''' ||align="center"| -'''runz''' | ||
|- | |- | ||
|align=" | |align="right"| '''''Gothic:''''' ||align="center"| -'''ar''' ||align="center"| -'''rs''' ||align="center"| -'''r''' ||align="center"| -'''ar''' ||align="center"| -'''rjus''' ||align="center"| -'''rē''' ||align="center"| -'''rum''' ||align="center"| -'''runs''' | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="right"| '''''Gutish:''''' ||align="center"| -'''ra''' ||align="center"| -'''ris''' ||align="center"| -'''ra''' ||align="center"| -'''ra''' ||align="center"| -'''ris'''* ||align="center"| -'''ra''' ||align="center"| -'''rum''' ||align="center"| -'''runs''' | ||
|- | |- | ||
| | | ||colspan=8| <small><br /></small> | ||
|- | |- | ||
|align="center"| | |align="right"| ''‘brother’''||align="center"| brōð'''ra''' ||align="center"| brōð'''ris''' ||align="center"| brōð'''ra''' ||align="center"| brōð'''ra''' ||align="center"| brœ̄ð'''ris'''* ||align="center"| brōð'''ra''' ||align="center"| brōð'''rum''' ||align="center"| brōð'''runs''' | ||
|- | |- | ||
|align="center"| þjūt'''ra''' ||align="center"| þjūt'''ris''' ||align="center"| þjūt'''ra''' ||align="center"| þjūt'''ra''' ||align="center"| þjūt'''ris'''* ||align="center"| þjūt'''ra''' ||align="center"| þjūt'''rum''' ||align="center"| þjūt'''runs' | |align="right"| ''‘father’''||align="center"| fað'''ra''' ||align="center"| fað'''ris''' ||align="center"| fað'''ra''' ||align="center"| fað'''ra''' ||align="center"| feð'''ris'''* ||align="center"| fað'''ra''' ||align="center"| fað'''rum''' ||align="center"| fað'''runs''' | ||
|- | |||
|align="right"| ''‘mother’''||align="center"| mōð'''ra''' ||align="center"| mōð'''ris''' ||align="center"| mōð'''ra''' ||align="center"| mōð'''ra''' ||align="center"| mœ̄ð'''ris'''* ||align="center"| mōð'''ra''' ||align="center"| mōð'''rum''' ||align="center"| mōð'''runs''' | |||
|- | |||
|align="right"| ''‘sister’''||align="center"| swist'''ra''' ||align="center"| swist'''ris''' ||align="center"| swist'''ra''' ||align="center"| swist'''ra''' ||align="center"| swist'''ris'''* ||align="center"| swist'''ra''' ||align="center"| swist'''rum''' ||align="center"| swist'''runs''' | |||
|- | |||
|align="right"| ''‘daughter’''||align="center"| dǭt'''ra''' ||align="center"| dǭt'''ris''' ||align="center"| dǭt'''ra''' ||align="center"| dǭt'''ra''' ||align="center"| dœ̄t'''ris'''* ||align="center"| dǭt'''ra''' ||align="center"| dǭt'''rum''' ||align="center"| dǭt'''runs''' | |||
|- | |||
|align="right"| ''‘grandson’''||align="center"| þjūt'''ra''' ||align="center"| þjūt'''ris''' ||align="center"| þjūt'''ra''' ||align="center"| þjūt'''ra''' ||align="center"| þjūt'''ris'''* ||align="center"| þjūt'''ra''' ||align="center"| þjūt'''rum''' ||align="center"| þjūt'''runs''' | |||
|- | |- | ||
|} | |} |