1,439
edits
Line 775: | Line 775: | ||
|v | |v | ||
|apologize | |apologize | ||
|- | |||
|suvan | |||
|s | |||
|sorry (<''suvam'', apologize) | |||
|- | |||
|suvako | |||
|s | |||
|excuse me | |||
|- | |- | ||
|söm | |söm | ||
Line 851: | Line 859: | ||
|n | |n | ||
|word | |word | ||
|- | |||
|vopesh | |||
|n | |||
|sentence (plurale tantum) | |||
|- | |- | ||
|vosi | |vosi | ||
Line 914: | Line 926: | ||
|zaurrkomaran | |zaurrkomaran | ||
|s | |s | ||
| | |pardon me (highly polite), "May I bother?" (optative <''zaurrre'', bother) | ||
|- | |- | ||
|zu | |zu |
edits