1,439
edits
m (→Dictionary) |
|||
Line 159: | Line 159: | ||
|n, t | |n, t | ||
|day of astrological ritual | |day of astrological ritual | ||
| | |||
|- | |||
|bekutu | |||
|n, F | |||
|garden | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 430: | Line 435: | ||
|author | |author | ||
|playwright | |playwright | ||
|- | |||
|duutena | |||
|n, D | |||
|holy book | |||
| | |||
|- | |- | ||
|duuteni | |duuteni | ||
|n, N | |n, N | ||
|letter | |letter | ||
| | |||
|- | |||
|duutenu | |||
|n, F | |||
|manuscript | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 694: | Line 709: | ||
|n, N | |n, N | ||
|barbaric | |barbaric | ||
| | |||
|- | |||
|gegi | |||
|n, N | |||
|tendon | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 701: | Line 721: | ||
|home (DEF) | |home (DEF) | ||
|- | |- | ||
| | |gehoni | ||
|n, N | |n, N | ||
| | |plant | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |gei | ||
|n, N | |n, N | ||
| | |thread | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 774: | Line 794: | ||
|n, N | |n, N | ||
|tension, stress | |tension, stress | ||
| | |||
|- | |||
|geu | |||
|n, F | |||
|string, cord | |||
| | |||
|- | |||
|gey | |||
|n, M | |||
|string (of instrument) | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 1,410: | Line 1,440: | ||
|tree | |tree | ||
|wood | |wood | ||
|- | |||
|kuutuni | |||
|n, N | |||
|bush, shrub | |||
| | |||
|- | |- | ||
|kyrre | |kyrre | ||
Line 1,494: | Line 1,529: | ||
|n, M | |n, M | ||
|knee | |knee | ||
| | |||
|- | |||
|läki | |||
|n, N | |||
|table | |||
| | |||
|- | |||
|läku | |||
|n, F | |||
|terrace | |||
| | | | ||
|-style="background: #E8E8E8" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
Line 1,690: | Line 1,735: | ||
|v, IIb | |v, IIb | ||
|sail | |sail | ||
| | |||
|- | |||
|mogi | |||
|n, N | |||
|papyrus | |||
| | |||
|- | |||
|mogu | |||
|n, F | |||
|paper | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 1,831: | Line 1,886: | ||
|flower | |flower | ||
|beautiful person | |beautiful person | ||
|- | |||
|navusu | |||
|n, F | |||
|fragrance, aroma, perfume | |||
| | |||
|- | |- | ||
|nekem | |nekem | ||
Line 3,607: | Line 3,667: | ||
|gather | |gather | ||
|-style="background: #E8E8E8" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
|äceti'i | |||
|n, N | |||
|bookfell, parchment | |||
| | |||
|- | |||
|äcu | |äcu | ||
|n, F | |n, F |
edits