1,439
edits
(→Phrases: Now you can prepare for your visit to Kaomaago.) |
m (→Verbs) |
||
Line 326: | Line 326: | ||
|IIb | |IIb | ||
|ferment | |ferment | ||
| | |||
|- | |||
|fajokem | |||
|IIa | |||
|absorb | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 333: | Line 338: | ||
|attract, lure | |attract, lure | ||
|- | |- | ||
| | |faluhes | ||
| | |IIb | ||
| | |mean, convey meaning | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 532: | Line 537: | ||
|sneak | |sneak | ||
|conspire, plot | |conspire, plot | ||
|- | |||
|luhes | |||
|IIb | |||
|carry, bear | |||
| | |||
|- | |- | ||
|makes | |makes | ||
Line 554: | Line 564: | ||
|- | |- | ||
|menna | |menna | ||
|[[Aoma# | |[[Aoma#Class_IIII| IIII]] | ||
|be | |be | ||
|exist (IPFV) | |exist (IPFV) | ||
Line 847: | Line 857: | ||
|prepare | |prepare | ||
|plan, plot | |plan, plot | ||
|- | |||
|ruppo | |||
|Ia | |||
|want | |||
| | |||
|- | |- | ||
|rrifim | |rrifim | ||
Line 894: | Line 909: | ||
|- | |- | ||
|sokke | |sokke | ||
| | | Ia | ||
|happen | |happen | ||
| | | | ||
Line 971: | Line 986: | ||
| IIa | | IIa | ||
|do not (see [[Aoma#Negation|the main article]]) | |do not (see [[Aoma#Negation|the main article]]) | ||
| | |||
|- | |||
|tanna | |||
|Ia | |||
|touch | |||
| | |||
|- | |||
|tanne | |||
|Ib | |||
|feel | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 1,089: | Line 1,114: | ||
|- | |- | ||
|wappe | |wappe | ||
|[[Aoma# | |[[Aoma#Class_IIII| IIII]] | ||
|go | |go | ||
|leave | |leave |
edits