870
edits
(→Vowels) |
|||
Line 134: | Line 134: | ||
| *ē, *ō, *CoCV || *ā || [äː~ɑː~ä] || ā/a | | *ē, *ō, *CoCV || *ā || [äː~ɑː~ä] || ā/a | ||
|- | |- | ||
| *Ch₂CC, *Ch₂Ø || *i || [i] || i | | *Ch₂CC, *Ch₂Ø, *i || *i || [i] || i | ||
|- | |- | ||
| - || *ai || [e(ː)] || e | | - || *ai || [e(ː)] || e | ||
|- | |- | ||
| - || *au || [o(ː)] || o | | - || *au || [o(ː)] || o | ||
|- | |||
| *u || *u || [u] || u | |||
|- | |- | ||
| - || - || [ə] || e/ə | | - || - || [ə] || e/ə |
edits