7,406
edits
Tags: Mobile edit Mobile web edit |
|||
| Line 147: | Line 147: | ||
! '''Remarks''' | ! '''Remarks''' | ||
|- | |- | ||
| | | β | ||
| everywhere | | everywhere | ||
| [v] | | [v] | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| rowspan="4"| | | rowspan="4"| γ | ||
| before front vowels ([e] or [i]). | | before front vowels ([e] or [i]). | ||
| [ʝ] | | [ʝ] | ||
| Line 173: | Line 173: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | rowspan="2" | γγ | ||
| before front vowel | |||
| [ɲ] | |||
| | |||
|- | |||
| elsewhere | |||
| [ŋ] | |||
| | |||
|- | |||
| γι | |||
| before vowels | |||
| [ʝ] | |||
| | |||
|- | |||
| δ | |||
| everywhere | | everywhere | ||
| [ð] | | [ð] | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | ζ | ||
| everywhere | | everywhere | ||
| [z] | | [z] | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | ζ̌ | ||
| everywhere | | everywhere | ||
| [ʒ] | | [ʒ] | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | θ | ||
| everywhere | | everywhere | ||
| [θ] | | [θ] | ||
| | |||
|- | |||
| ι | |||
| as a semi-vowel | |||
| [j] | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
edits