1,604
edits
(→Family) Tags: Mobile edit Mobile web edit |
(→Nature) |
||
| Line 750: | Line 750: | ||
|} | |} | ||
== | ==World & nature== | ||
{| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;" | {| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;" | ||
! width=50% | Germian !! width=50% | English | ! width=50% | Germian !! width=50% | English | ||
|- | |||
| {{term|verld}} || world | |||
|- | |- | ||
| {{term|natuur}} || nature | | {{term|natuur}} || nature | ||
| Line 765: | Line 767: | ||
|- | |- | ||
| {{term|avukad}} || avocado | | {{term|avukad}} || avocado | ||
|- | |||
| {{term|bai}} || bay | |||
|- | |||
| {{term|bakc}} || brook | |||
|- | |- | ||
| {{term|banan}} || banana | | {{term|banan}} || banana | ||
| Line 777: | Line 783: | ||
|- | |- | ||
| {{term|blom}} || flower | | {{term|blom}} || flower | ||
|- | |||
| {{term|bouden}} || soil | |||
|- | |- | ||
| {{term|boulder}} || boulder | | {{term|boulder}} || boulder | ||
|- | |||
| {{term|bukt}} || gulf | |||
|- | |||
| {{term|brun}} || well | |||
|- | |||
| {{term|dam}} || dam | |||
|- | |||
| {{term|dert}} || dirt | |||
|- | |- | ||
| {{term|ding}} || thing | | {{term|ding}} || thing | ||
| Line 785: | Line 801: | ||
|- | |- | ||
| {{term|druve}} || grapes | | {{term|druve}} || grapes | ||
|- | |||
| {{term|dvalei}} || valley | |||
|- | |||
| {{term|eik}} || oak | |||
|- | |- | ||
| {{term|erd}} || earth | | {{term|erd}} || earth | ||
|- | |||
| {{term|fastland}} || mainland | |||
|- | |||
| {{term|felt}} || field | |||
|- | |- | ||
| {{term|fiier}} || fire | | {{term|fiier}} || fire | ||
| Line 794: | Line 818: | ||
| {{term|fruut}} || fruit | | {{term|fruut}} || fruit | ||
|- | |- | ||
| {{term|graus}} || | | {{term|graus}} || grust | ||
|- | |- | ||
| {{term|greis}} || grass | | {{term|greis}} || grass | ||
|- | |||
| {{term|grond}} || ground | |||
|- | |- | ||
| {{term|haav}} || sea | | {{term|haav}} || sea | ||
|- | |- | ||
| {{term|himel}} || sky | | {{term|himel}} || sky | ||
|- | |||
| {{term|holtre}} || wood | |||
|- | |- | ||
| {{term|houvel}} || hill | | {{term|houvel}} || hill | ||
|- | |||
| {{term|insel}} || island, isle | |||
|- | |- | ||
| {{term|kiwi}} || kiwi | | {{term|kiwi}} || kiwi | ||
|- | |||
| {{term|kontinent}} || continent | |||
|- | |||
| {{term|kust}} || coast | |||
|- | |- | ||
| {{term|laim}} || lime | | {{term|laim}} || lime | ||
|- | |||
| {{term|land}} || land | |||
|- | |- | ||
| {{term|lauv}} || leaf | | {{term|lauv}} || leaf | ||
| Line 813: | Line 849: | ||
|- | |- | ||
| {{term|mist}} || mist | | {{term|mist}} || mist | ||
|- | |||
| {{term|mudrek}} || mud, dung | |||
|- | |- | ||
| {{term|mon}} || moon | | {{term|mon}} || moon | ||
| Line 823: | Line 861: | ||
|- | |- | ||
| {{term|piiron}} || pear | | {{term|piiron}} || pear | ||
|- | |||
| {{term|puul}} || pool | |||
|- | |||
| {{term|pulver}} || powder | |||
|- | |- | ||
| {{term|pomgrant}} || pomegranate | | {{term|pomgrant}} || pomegranate | ||
|- | |- | ||
| {{term|pumelu}} || grapefruit | | {{term|pumelu}} || grapefruit | ||
|- | |||
| {{term|qele}} || spring (source) | |||
|- | |- | ||
| {{term|qit}} || quince | | {{term|qit}} || quince | ||
| Line 845: | Line 889: | ||
|- | |- | ||
| {{term|skuug}} || forest | | {{term|skuug}} || forest | ||
|- | |||
| {{term|slet}} || plain | |||
|- | |- | ||
| {{term|slitrun}} || lemon | | {{term|slitrun}} || lemon | ||
|- | |||
| {{term|smuts}} || filth | |||
|- | |- | ||
| {{term|snee}} || snow | | {{term|snee}} || snow | ||
| Line 859: | Line 907: | ||
|- | |- | ||
| {{term|stov}} || dust | | {{term|stov}} || dust | ||
|- | |||
| {{term|strand}} || strand | |||
|- | |||
| {{term|svurc}} || surge | |||
|- | |||
| {{term|taic}} || pond | |||
|- | |- | ||
| {{term|tornaado}} || tornado | | {{term|tornaado}} || tornado | ||
| Line 865: | Line 919: | ||
|- | |- | ||
| {{term|trai}} || tree | | {{term|trai}} || tree | ||
|- | |||
| {{term|ufer}} || shore | |||
|- | |- | ||
| {{term|vaater}} || water | | {{term|vaater}} || water | ||
| Line 873: | Line 929: | ||
|- | |- | ||
| {{term|vegi}} || vegetable | | {{term|vegi}} || vegetable | ||
|- | |||
| {{term|vnotland}} || wetland | |||
|- | |||
| {{term|wavel}} || wave | |||
|- | |||
| {{term|weing}} || meadow | |||
|- | |- | ||
| {{term|wind}} || wind | | {{term|wind}} || wind | ||
|- | |- | ||
| {{term|woln}} || cloud | | {{term|woln}} || cloud | ||
|- | |||
| {{term|wudse}} || woods | |||
|- | |- | ||
| {{term|wrootcel}} || root | | {{term|wrootcel}} || root | ||
edits