Arnic: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
77 bytes added ,  2 March 2024
Line 107: Line 107:
! Singular
! Singular
| colspan=2 | ''kir'' || ''hish'' || ''ahim'' || ''ish'' || ''shova''
| colspan=2 | ''kir'' || ''hish'' || ''ahim'' || ''ish'' || ''shova''
|-
! Dual
| colspan=2 | ''kire'' || ''hesh'' || ''ahme'' || ''ishe'' || ''shoev''
|-
|-
! Plural
! Plural
| colspan=2 | ''mit'' || ''shicham'' || ''heiraz'' || ''ashkan'' || ''vachiz''
| colspan=2 | ''kiri'' || ''hishi'' || ''ahimi'' || ''ishi'' || ''shovi''
|}
|}


4,300

edits

Navigation menu