1,439
edits
m (→Dictionary) |
m (→Dictionary) |
||
Line 218: | Line 218: | ||
|person | |person | ||
|- style="background: #E8E8E8" | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|haa | |||
|av | |||
|honorific clitic | |||
|- | |||
|hakora | |hakora | ||
|n | |n | ||
Line 769: | Line 773: | ||
|n, D | |n, D | ||
|night | |night | ||
|- | |||
|öi | |||
|n | |||
|pure darkness | |||
|- | |- | ||
|öna | |öna | ||
Line 806: | Line 814: | ||
|sad | |sad | ||
|- | |- | ||
| | |öö | ||
| | |av | ||
| | |anti-honorific clitic | ||
|} | |} |
edits